Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Gomorra" – serial włoski

"Gomorra" (Fot. Sky Atlantic)

"Gomorra" (Fot. Sky Atlantic)

"Gomorra" w tym roku ma wrócić z 4. sezonem, więc korzystamy z okazji, żeby powtórzyć: jeśli jeszcze jej nie widzieliście, to koniecznie nadróbcie. To jedna z najmocniejszych, najbrutalniejszych rzeczy, jakie powstały w ostatniej dekadzie na naszym kontynencie. Serial, który jest dla europejskiej telewizji równie ważny co "Most nad Sundem" czy duńskie "The Killing", bo ustanowił nową jakość, pokazując, jak należy opowiadać historie lokalne. Historie, które są wyjątkowe, bo nie mogłyby się wydarzyć nigdzie indziej.

"Gomorra" w bezpardonowy sposób portretuje włoską mafię i to, jak potrafi ona przejmować całe dzielnice, a nawet miasta, zamieniając je w swoje prywatne królestwa. Serial zabiera nas do Neapolu, którym rządzi, przynajmniej do czasu, mafijny klan Savastano. Przepych, w którym żyją najbogatsi, skontrastowany jest ze zmaganiami zwykłych ludzi, mieszkających w koszmarnych blokowiskach.

Twórcy "Gomorry", dokładnie tak jak David Simon czy wcześniej Charles Dickens, malują barwną, skomplikowaną panoramę społeczną, wyjaśniając, jak to działa, dlaczego tak wiele osób nie ma wyboru i jakie to ma skutki dla całego miasta. Oglądamy wojny klanów, bogactwo tych, którzy akurat wygrywają, sposoby na zapewnianie sobie niepodzielnej władzy, korumpowanie polityków etc. To cały gigantyczny system – państwo w państwie, którym rządzi mafia. Ogromne fortuny, kiczowate domy ze złotymi klamkami kontra totalna bieda na ulicy.

Ale sukces "Gomorry" nie zaczyna się ani nie kończy na samej tematyce. To dobrze napisana i zrealizowana serialowa opowieść, z wyrazistymi bohaterami, których motywacje okazują się bardziej złożone, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. W szczególności wyróżnia się charyzmatyczny duet Gennaro (Salvatore Esposito) i Ciro (Marco D'Amore), ale na przestrzeni kolejnych sezonów to się zmienia. A wielu widzów zaskoczyć może chociażby to, jak silna jest w tym bagnie rola kobiet.

Przyciągający jest też sam klimat brudnego, skorumpowanego, wyniszczonego mafijnymi wojnami – a jednocześnie pięknego, niezwykłego, religijnego Neapolu. "Gomorra" jest zupełnie inna od amerykańskiego kina gangsterskiego i choćby dlatego warto ją zobaczyć. [Marta Wawrzyn]

"Gomorra" dostępna jest na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA