Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Sukces" – serial chorwacki

"Sukces" (Fot. HBO)

"Sukces" (Fot. HBO)

"Sukces" ("Uspjeh") zasługuje na uwagę już z tego względu, że to pierwszy chorwacki serial HBO. Ale to byłoby jednak za mało, gdyby opowieść napisana przez Marjana Alcevskiego i wyreżyserowana przez Danisa Tanovića (oscarowa "Ziemia niczyja") nie miała do zaoferowania czegoś ciekawego na poziomie fabularnym, psychologicznym i technicznym, a nie tylko geograficznym.

Tymczasem "Sukces" sprawdza się zarówno jako sensacyjna opowieść o przestępczych powiązaniach w Zagrzebiu, i – może nawet bardziej – jako historia o zmianach w życiu kilku osób, które wciągnięte zostają w sam środek walki o władzę i pieniądze. W pierwszych odcinkach nacisk położony zostaje na bohaterów, więc gdy potem akcja przyspiesza i robi się coraz bardziej dramatycznie, widz ma powody, by przejąć się losem Harisa (Uliks Fehmiu), Vinki (Iva Mihalic, Blanki (Tara Thaller) i Kikiego (Toni Gojanović).

Śmierć Viktora (Pavle Matusko), syna mafioza Danilo (Goran Navojec), zamienia życie wymienionej czwórki nieodwracalnie, a pochodzący z różnych środowisk, różniący się wiekiem i sytuacją rodzinną bohaterowie muszą współpracować, by zmierzyć się nie tylko z Danilo, ale też ze znacznie bardziej wpływowym przeciwnikiem, czyli udającym biznesmena bezwzględnym bandytą, Lujo Kraljm (Borut Veselko).

Siłą serialu są sceny, gdy Haris, Vinka, Blanka i Kiki w różnych konfiguracjach próbują sobie nawzajem pomóc mimo wątpliwości i zagrożenia. A chociaż sam wątek gangsterski nie wydaje się może szczególnie oryginalny, to wciąga i opiera się na dobrym przepracowaniu gatunkowych konwencji. Całość, dopełniona ciekawym zabiegiem formalnym z przemówieniami Kikiego, muzyką, zdjęciami wzmacniającymi symboliczną warstwę opowiadanej historii oraz ponurym klimatem odbiegającym od wakacyjnych wyobrażeń Polaka w Chorwacji, to naprawdę ciekawa propozycja wśród europejskich produkcji HBO. [Kamila Czaja]

"Sukces" jest dostępny na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA