Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Dark" – serial niemiecki

"Dark" (Fot. Netflix)

"Dark" (Fot. Netflix)

Niemiecki fenomen z końcówki 2017 roku i zarazem produkcja, która wtedy wygrała wasze głosowanie na serial roku. Czy to rzeczywiście serial "aż tak dobry", możemy się spierać, ale jedno nie ulega wątpliwości: "Dark" to jeden z największych europejskich hitów Netfliksa i choćby dlatego warto go zobaczyć. A także dlatego, że potrafi wciągnąć, sprawić sporo frajdy i zostawić po sobie jakiś ślad na dłużej niż jeden wieczór.

Serial stworzony przez ekipę stojącą za filmem "Who Am I. Możesz być kim chcesz" łączy w sobie opowieść kryminalną z różnymi elementami fantastycznymi i historią, najogólniej mówiąc, obyczajową. Zniknięcie dwóch chłopców w 2019 roku w małym niemieckim miasteczku, nad którym góruje elektrownia atomowa, rozpoczyna ciąg zaskakujących zdarzeń, łączących losy jego współczesnych mieszkańców z tymi z 1986 roku, jak również odsłaniających mnóstwo emocji, zadr i sekretów w tej społeczności.

Pomimo obecności licznych elementów fantastycznych, "Dark" swoim klimatem najbardziej przypomina produkcje kryminalne z różnych części Europy. Ma też w sobie coś z "Twin Peaks" czy "Stranger Things", stawiając na mrok, tajemnice i budowanie atmosfery. A przede wszystkim lubi twisty, zwody i niespodzianki, zamieniając widzów w detektywów i wkręcając tak, że aż chce się pochłonąć cały sezon naraz.

Jeśli jeszcze nie widzieliście "Dark", sprawcie sobie prezent i go nadróbcie. Zwłaszcza że trwają prace nad 2. sezonem, który z jednej strony ma nas zabrać w postapokaliptyczną przyszłość, a z drugiej, do początków tej historii. Widać, że scenarzyści mają rozpisaną całość i wiedzą dokładnie, co chcą powiedzieć. Co samo w sobie już jest warte docenienia. [Marta Wawrzyn]

"Dark" jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA