Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Jane the Virgin" (Fot. CW)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Hit tygodnia: Gomorra rozpoczyna nowy rozdział

Gomorra sezon 4

"Gomorra" (Fot. Sky Atlantic)

W przypadku "Gomorry" hit należy się nie tylko twórcom serialu za to, że wciąż mają świeże pomysły, ale i HBO GO, które wreszcie pokazuje nowe odcinki zaraz po światowej premierze. Lepiej późno niż wcale.

W podwójnym otwarciu 4. sezonu najpierw oglądamy bezpośrednie skutki śmierci Ciro di Marzio – koniec wojny, układ zawarty przez Gennaro, przyznanie nowej roli Patrizii etc. Zapoznajemy się bliżej z wujkiem Genny'ego, miłośnikiem ptaszków, który nie ma problemu z podniesieniem ręki na burmistrza. A potem widzimy, jak rok po zawarciu rozejmu Genny zamienia skórzaną kurtkę na marynarkę i buduje legalny biznes – lotnisko pod Neapolem.

Oczywiste jest, że syn Pietra Sevastano prędzej czy później będzie musiał wrócić do starych metod, co też się dzieje, i to nie tylko na polu biznesowym. W szkole swojego syna Gennaro też poczyna sobie jak mafiozo, organizując dzieciakowi urodziny, których długo nie zapomną i dzieci, i nauczycielka.

To już zupełnie inna "Gomorra" niż ta, którą pamiętamy z pierwszych sezonów. Przede wszystkim wypada zadać sobie pytanie, czy serial istnieje bez Marco D'Amore i jego Ciro. Łatwo było o nim zapomnieć na jeden czy dwa odcinki, kiedy to budowano fabularne podwaliny pod zupełnie nową sytuację. Ale czy nowa rola Gennaro, ambicje Enzo, rządy Patrizii i wujek ornitolog wystarczą, żeby zapełnić sporą dziurę w serialu? To się okaże w kolejnych odcinkach, a na razie wypada zapiąć pasy, bo "Gomorra" znów jest z nami. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9