Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2019 roku

After Life (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. The OA (nowość na liście)

"The OA" (Fot. Netflix)

"The OA" (Fot. Netflix)

Dla niektórych jedna z najlepszych produkcji ostatnich lat, dla innych czysty kicz udający coś lepszego, niż jest w rzeczywistości. Fascynująca surrealistyczna zagadka albo pozbawiony jakiegokolwiek sensu bełkot. Porywająca, emocjonalna historia lub zbiór pustych klisz ubranych w najbardziej odlotowe pomysły, jakie przyszły twórcom do głowy. Po którejkolwiek stronie stoicie, nie ulega wątpliwości, że "The OA" to serial, obok którego trudno przejść obojętnie, i jego 2. sezon tylko to potwierdził.

My zaś nie ukrywamy, że choć do niezwykłej produkcji Netfliksa podchodzimy z dużym dystansem, wizja autorstwa Brit Marling i Zala Batmanglija naprawdę nas kupuje. Po części dlatego, że coraz trudniej w telewizji o porządną dawkę czystego szaleństwa, a po części ze względu na rzeczywiście wciągającą historię – o tyle lepszą i dojrzalszą od poprzedniczki, że świadomą swoich wad, nienadymającą się niepotrzebnie, a nawet potrafiącą puścić do nas oko.

Przy tym oczywiście ciągle jedyną w swoim rodzaju, bo przecież osadzona w alternatywnej rzeczywistości historia OA/Prairie/Niny czy próbującego to wszystko rozgryźć detektywa Washingtona (Kingsley Ben-Adir), wciąż podąża sobie tylko znanymi ścieżkami. Może zatem przez chwilę sprawiać wrażenie schematycznej, zrozumiałej i logicznej, ale ten stan rzeczy nie trwa za długo. I dobrze, bo zdecydowanie wolimy ją, gdy pędzi w nieznane bez hamulców, zabierając nas choćby do pewnego nawiedzonego domu albo na spektakl z udziałem ośmiornicy. Bo czemu nie?

Efekt jest taki, że jak nie mieliśmy wobec "The OA" żadnych oczekiwań, tak wsiąkliśmy w to pokręcone widowisko bez reszty. Nie zamierzamy jednak wgłębiać się w próby szczegółowego zrozumienia, co autorzy mieli na myśli, wiedząc, że czasem wyjaśnienia są zbędne. Pewnym rzeczom po prostu lepiej dać się porwać – serial Netfliksa zdecydowanie do nich należy. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10