Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2019 roku

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

8. Paragraf 22 (nowość na liście)

Paragraf 22 serial

"Paragraf 22" (Fot. Hulu)

"Paragraf 22" Josepha Hellera to prawdziwa klasyka literatury, genialna satyra antywojenna i książka, którą każdy powinien znać. Z miniserialem platformy Hulu, stworzonym przez George'a Clooneya i Granta Heslova, sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie do końca udaje mu się uchwycić to, co w oryginale było koszmarne przez swoją absurdalność, więc częściej skupia się na dosłownym koszmarze wojny. Przez co jest nie tylko inny, ale też niestety słabszy niż oryginał.

Pewne uproszczenia i skróty są jednak zrozumiałe, bo mamy do czynienia z pozycją bardzo trudną do zekranizowania. Dobra wiadomość jest taka, że udało się ją zamienić w solidny, porządnie zrealizowany serial z kilkoma wyśmienitymi kreacjami aktorskimi.

Christopher Abbott błyszczy w roli Yossariana, wymigującego się od kolejnych lotów bombardiera, któremu jest wszystko jedno, kto wygra II wojnę światową, byle tylko on wyszedł z tego żywy. Kyle Chandler jako pułkownik Cathcart pokazuje, co by się działo, gdyby trener Taylor został sadystą. Daniel David Stewart ma bardzo dużo uroku w roli cudownie obrotnego oficera stołówkowego Milo Minderbindera. I często to właśnie on dostarcza najzabawniejszych momentów.

Aktorzy z łatwością balansują między komedią i tragedią, wyciskając z historii znanej z powieści bardzo dużo emocji. Przerysowani bohaterowie nabierają ludzkich kształtów, budując świat, w którym absurd jest obowiązującą religią. Jest wystarczająco śmieszno i straszno, żeby obejrzeć sześć odcinków w jeden wieczór, i tylko trochę nam szkoda, że to jednak nie jest serial wielki. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10