12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Czarnobyl

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

Czy tu w ogóle trzeba kogoś zachęcać? Jeśli jakimś sposobem nie obejrzeliście miniserialu HBO, gdy kilka tygodni temu zachwycał się nim cały świat, to zdecydowanie powinniście to jak najszybciej zmienić. Choć przyznajemy, że polecanie akurat "Czarnobyla" jako wakacyjnego seansu jest dość specyficzne, bo absolutnie nie jest to rzecz z gatunku lekkich i przyjemnych. Ale tu ma być przecież o serialach do nadrobienia, a w tej kategorii opowieść o katastrofie radzieckiej elektrowni jądrowej, klasyfikuje się bez dwóch zdań w czołówce rankingu.

Pięciogodzinny miniserial zabiera nas na Ukrainę w 1986 roku, z możliwie największymi szczegółami przedstawiając wydarzenia fatalnej nocy 26 kwietnia i ich różnorakie konsekwencje. Poznajemy prawdziwe postaci, które były wówczas obecne na miejscu (w głównych rolach m.in. Jared Harris i Stellan Skarsgård), oglądamy walkę z czasem i różnymi konsekwencjami eksplozji. Bo oprócz tych najbardziej oczywistych, były również polityczne, co twórcy starali się jak najdokładniej objaśnić.

A chcąc, by przekaz trafił do widza jak najmocniej, musieli oczywiście sięgnąć w pewnym stopniu po fikcję. Niezbędne wstawki w żaden sposób nie osłabiły jednak wydźwięku całości, która w każdym momencie robi ogromne wrażenie. Czasem przeraża jak najprawdziwszy horror, a kiedy indziej oburza lub emocjonuje niczym najlepszy dramat. Twórcy wiedzą doskonale, co pokazać, by zabolało nas najbardziej, ale żebyśmy mimo to nie mogli odwrócić wzroku od ekranu.

I tak właśnie jest do samego końca, nieważne, czy oglądamy wydarzenia w elektrowni, "sprzątanie" po katastrofie, rodzinną historię młodego strażaka, śledztwo w celu znalezienia winnych czy towarzyszące wszystkiemu zakulisowe rozgrywki. Tutejszy koszmar ma różne oblicza, każde fascynujące, zapadające w pamięć i dające do myślenia – tym bardziej że wszystkie są boleśnie prawdziwe. [Mateusz Piesowicz]

Czarnobyl jest dostępny w HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12