12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Rok za rokiem

years and years zwiastun

"Years and Years" (Fot. BBC)

Składający się z sześciu odcinków brytyjski miniserial powalił mnie w zeszłym miesiącu na kolana i tak już zostało. "Rok za rokiem" to miks świeży, odważny i zaskakujący, który łączy w sobie elementy dramatu politycznego, rodzinnej sagi i dystopii z elementami science fiction w stylu "Black Mirror". Tyle tylko że znacznie lepiej oddaje problemy współczesnego świata i nasze niepokoje, niż ostatnie sezony serialu Charliego Brookera.

Russell T Davies ("Doktor Who", "A Very English Scandal") podchodzi do tematu zmian społecznych w kreatywny sposób, pokazując losy zwykłej rodziny Lyonsów z Manchesteru na tle zmieniającego się świata. Problemy klimatyczne, imigranci, ekstremizmy stające się mainstreamem, technologie rywalizujące z człowieczeństwem – to wszystko przewija się i splata ze sobą w "Rok za rokiem".

Wizja bardzo bliskiej przyszłości, którą prezentuje serial, ma niesamowitą moc, bo choć jest mocno przerysowana, nie wydaje się aż tak nieprawdopodobna. To nasz świat, tylko trochę szybciej pędzący ku upadkowi. To nasi politycy, tylko mający trochę bardziej w nosie zasady obowiązujące w cywilizowanym świecie. To nasze technologie, tylko trochę lepsze i bardziej niebezpieczne. To nasze katastrofy, tylko już nie da się o nich nie myśleć, bo potrafią dotknąć każdego. Itp., itd.

Kiedy do głosu dochodzi populistyczna polityk Vivienne Rook (Emma Thompson), wykrzykująca swoją prawdę niczym internetowe trolle, w historii Wielkiej Brytanii zaczyna się naprawdę trudny okres. Lyonsowie czasem to obserwują z perspektywy kanapy, a czasem bezpośrednio wplątują się w bieżące wydarzenia, stając się częścią historii, niczym rodziny z klasycznych sag.

Od serialu trudno się oderwać nie tylko dlatego, że skutecznie straszy tym, "co będzie, jeśli". Jego siła tkwi także w świetnych, zwyczajnych, sympatycznych postaciach. Trochę jak w "Six Feet Under", to rodzina blisko ze sobą związana, momentami niekonwencjonalna, często poszukująca i błądząca. A ponieważ w obsadzie mamy znakomitych brytyjskich aktorów (są tu m.in. Rory Kinnear, Russell Tovey, Jessica Hynes i Anne Reid), serial, który na papierze wyglądał na połączenie co najmniej dziwne, wypada naturalnie pod każdym względem. [Marta Wawrzyn]

Rok za rokiem jest dostępne na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12