12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Russian Doll

russian doll finał maniac

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

Netfliksowa perełka, która zaskoczyła nas swoją świeżością, lekkością i tym, jak wiele okazała się mieć do powiedzenia na tematy najpoważniejsze z poważnych, bo dotyczące dosłownie życia i śmierci. "Russian Doll" to wdzięczna błyskotka, najlepsza serialowa terapia od czasów 1. sezonu "Legionu" i inteligentna zabawa pomysłami dziwnymi i dziwniejszymi.

Wszystko zaczyna się od wydarzenia nie mieszczącego się w żadnych normach. Nadia (Natasha Lyonne z "Orange Is the New Black") umiera w swoje 36. urodziny, próbując opuścić imprezę urodzinową zorganizowaną przez przyjaciółkę, a chwilę po śmierci w niewytłumaczalny sposób na nią powraca. Cykl powtarza się raz, drugi, dziesiąty – nasza bohaterka jest pozbawiana życia na wymyślne sposoby i zawsze wraca do tej samej łazienki w nowojorskim mieszkaniu, coraz bardziej zdeterminowana, by rozwiązać zagadkę swojego "Dnia świstaka".

O co w tym chodzi? Co oznaczają kolejne śmierci i zmartwychwstania bohaterki? "Russian Doll" odsłania karty systematycznie, krok po kroku wyjaśniając, co takiego dzieje się w życiu Nadii. Absurd, surrealizm, cytaty z popkultury, poryty humor – tego wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem, ale jest też coś jeszcze. Wielowymiarowa postać w centrum uwagi i autentyczne emocje, które sprawiają, że od serialu rzeczywiście nie da się oderwać. To nie jest tylko pomysłowa układanka, to skomplikowana opowieść o tym, jak to jest być człowiekiem.

Skomplikowana i prosta jednocześnie, bo opowiadająca o sprawach, które wszyscy świetnie znamy, od problemów rodzinnych zaczynając, a na nietypowej przyjaźni kończąc. Nadia najpierw solo, a potem w duecie, mierzy się z różnego rodzaju traumami i strachami, szukając odpowiedzi na liczne pytania egzystencjalne, w tym także: czy aby na pewno warto żyć? "Russian Doll" zadziwia i zachwyca na każdym kroku, a do tego jest tak krótkie, że można pochłonąć całość w dwa wieczory.

2. sezon serialu powstanie, ale nawet gdyby Netflix go nie zamówił, to wciąż byłaby satysfakcjonująca serialowa przygoda, zamknięta w ośmiu półgodzinnych odcinkach. [Marta Wawrzyn]

Russian Doll jest dostępne na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12