Emmy 2019: Nasze nominacje dla aktorów z seriali komediowych

Fot. Showtime/CBS/Netflix

1 2 3 4 5 6 7

Jim Carrey, Kidding

Kidding recenzja

"Kidding" (Fot. Showtime)

Jim Carrey to aktor, którego mimo jego świetnych ról w "Zakochanym bez pamięci" czy "Truman Show" bezlitośnie kojarzy się z "Ace'em Venturą", "Maską" albo "Głupim i głupszym". Występ w niszowym, niezwykle oryginalnym komediodramacie Dave'a Holsteina "Kidding" pewnie nie zmieni postrzegania Carreya przez szerokie grono widzów, ale tym, którzy dali nietypowemu serialowi szansę, postać Jeffa Picklesa na pewno zapadła w pamięć.

Ten bohater, chociaż w punkcie wyjścia wzorowany na Fredzie Rogersie, szybko pokazuje, że nie jest jednak najmilszym człowiekiem świata. Natomiast desperackie próby utrzymania nie tylko w programie dla dzieci wiecznego zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa i robienia dobrej miny do złej gry przynoszą katastrofalne efekty. Dzieci szukają u Jeffa pociechy, a ten wspaniale wywiązuje się z zadania kolejnymi odcinkami "Mr. Pickles' Puppet Time", ale jego prawdziwe, pozaekranowe życie kieruje go ku coraz głębszej frustracji.

Jeff, nękany poczuciem winy po śmierci syna, próbujący odzyskać byłą żonę zaangażowaną już w nowy związek, walczący z ojcem, który ogranicza mu wpływ na kształt programu, uśmiecha się z coraz większym wysiłkiem, a Carrey fenomenalnie gra to stopniowe osuwanie się swojego bohatera w rejony tak mroczne, że po finale 1. serii trudno wyobrazić sobie jakikolwiek powrót do wcześniejszych relacji z bliskimi.

Aktor imponuje zarówno w momentach strasznych wybuchów, jak i cichej, zimnej furii. Przekonuje, gdy jest uroczym gospodarzem programu, który niesie dzieciom pocieszenie, ale i wtedy, gdy grozi przyjacielowi syna. Carrey buduje postać zdolną do wszystkiego, a przy tym niepozbawioną pięknych cech. Niewielu jest aż tak skomplikowanych, a przy tym nieprzeszarżowanych serialowych kreacji, wymykających się prostemu podziałowi na komedię i dramat. Miejmy nadzieję, że kapituła Emmy to dostrzeże. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7
REKLAMA