Emmy 2019: Nasze nominacje dla seriali limitowanych

Fot. Netflix/HBO

1 2 3 4 5 6 7

Czarnobyl

Czarnobyl serial

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

Trudno sobie wyobrazić, żeby w zestawieniu najlepszych miniseriali zabrakło tego hitu stacji HBO i Sky. Wprawdzie wbrew statystykom wstrzymalibyśmy się z ogłaszaniem "Czarnobyla" najlepszą produkcją w historii telewizji, ale równocześnie jesteśmy przekonani, że to na pewno godny uwagi seans z ostatnich miesięcy.

Zasługą jest już samo zainteresowanie tak szerokiego grona widzów historią atomowej katastrofy. Dla naszego regionu świata wydaje się ona pewnie oczywistym doświadczeniem bądź elementem przekazu starszych pokoleń, ale dla widza zachodniego poznanie tej sprawy najwyraźniej okazało się sporym wstrząsem. Jednak na szczęście zalety "Czarnobyla" na kończą się na tym, że dużo ludzi go obejrzało.

Miniserial świetnie łączy emocjonalne sceny, czasem niestroniących od patosu czy sprawdzonych konwencji filmów katastroficznych, z kameralnym pokazywaniem sprzecznych dążeń. A to wszystko z szacunkiem dla ludzi, o których opowiada. Twórcy stworzyli, na faktach bądź w celu zebrania w jednej postaci licznych bohaterów, takie portrety uczestników zdarzeń, że nie ma mowy o prostych podziałach. Owszem, świat "Czarnobyla" składa się z tych, którzy dążą do prawdy, i tych, którzy chcą tę prawdę ukryć, ale nie brak tu odcieni szarości, dylematów i pokus.

Hitowa miniseria okazuje się przykładem tego, jak znaleźć równowagę między opowieścią o indywidualnych losach a analizą politycznych i społecznych mechanizmów. Zaangażowanie w działania poszczególnych postaci pozwala widzowi lepiej przyswoić szersze diagnozy o bylejakości sytemu, w którym cały szereg większych i mniejszych wypaczeń, zaniedbań czy rozgrywek o władzę doprowadził do tragedii. Tragedii, którą dzięki takiej sprawnie zrobionej telewizyjnej produkcji trudniej będzie wymazać z powszechnej pamięci. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7
REKLAMA