Emmy 2019: Nasze nominacje dla seriali limitowanych

Fot. Netflix/HBO

1 2 3 4 5 6 7

Ostre przedmioty

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

HBO ma doświadczenie w zamienianiu przeciętnych książek w telewizyjne arcydzieła i "Ostre przedmioty" spokojnie możemy dopisać do tej listy znakomitości. Reżyser Jean-Marc Vallée ("Wielkie kłamstewka") i scenarzystka Marti Noxon ("Mad Men"), w oparciu o powieść Gillian Flynn, stworzyli wyjątkowe połączenie nietypowego kryminału z pokręconą historią rodzinną w kobiecym wydaniu.

Dziwna, fascynująca i oparta na niezdrowych zasadach gra pomiędzy matką i córkami, która toczy się w wielkim domu na amerykańskim Południu równolegle z policyjnym śledztwem w sprawie potwornych śmierci dwóch dziewczynek, wciąga bez reszty i raz po raz zaskakuje swoim zniuansowaniem. Mroczna, tabloidowa historia z książki zyskuje pod każdym względem dzięki twórcom serialu, którzy postawili raczej na subtelny teatr i malowanie świata za pomocą obrazów pełnych niedopowiedzeń, niż uderzanie widza po głowie najbardziej szokującymi momentami. Choć tych też nie brakuje.

Odtwórczynie głównych ról, Amy Adams, Patricia Clarkson i Eliza Scanlen, stworzyły fantastyczne trio, dla którego pewnie za chwilę zabraknie nagród, a resztę zrobił dojrzały scenariusz, duszna prowincja widziana okiem Jeana-Marca Vallée i nieoczywiste wybory muzyczne. Miniseriale HBO często przypominają długie oscarowe filmy, do których z przyjemnością wraca się po latach. I dokładnie tak będzie z "Ostrymi przedmiotami", nawet jeśli z powodu mocnej konkurencji w tym roku nie zdobędą Emmy w głównej kategorii. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7
REKLAMA