Nasz top 10: Najlepsze seriale czerwca 2019 roku

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Czarnobyl (spadek z 1. miejsca)

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

"Czarnobyl" nie utrzymał wprawdzie najwyższego miejsca z maja, ale trzeba wziąć pod uwagę, że miał w czerwcu tylko jeden odcinek. I chociaż trzy produkcje w tym miesiącu ujęły nas mocniej, to nie znaczy, że finał miniserii stacji HBO i Sky zawiódł. Wręcz przeciwnie. Doczekaliśmy się godnego zamknięcia opowiadanej historii, a twórcy postawili na kameralne, rozgrywające się w dużej mierze na sali sądowej sceny.

Zamiast wybuchów, pożarów, skażeń i ich trudnych do oglądania konsekwencji tym razem dostaliśmy walkę na argumenty, proces, w którym jedni chcieli wbrew wszystkiemu powiedzieć prawdę, a inni zamierzali prawdę jak najskrzętniej ukryć w imię dobrego wizerunku ZSRR. Klasyczny motyw grupy idealistów, która ma przeciw sobie potężny system, rozegrano tu interesująco i wciągająco, zdążyliśmy się bowiem przywiązać do bohaterów.

Kibicowaliśmy, by ktoś wreszcie powiedział głośno, że kraj tonie w marazmie, konformizmie, bylejakości, a na katastrofę złożyła się arogancja władzy oraz przekonanie, że jakoś to będzie, a problemy w razie czego można tuszować zamiast im zapobiegać. Mechanizmy polityczne i społeczne oraz rekcje ludzi na niewyobrażalną tragedię pokazano w "Czarnobylu", w tym w jego czerwcowym finale, przekonująco, angażująco i z szacunkiem – dla widzów i dla ofiar.

Zarzuty o uproszczenia i historyczne naciągnięcia nie osłabiają naszym zdaniem siły tego miniserialu, który nie miał być dokumentem ani fabularnym odtworzeniem w szczegółach przebiegu wydarzeń. Twórcy skupili się na uniwersalnych mechanizmach przyczyn i skutków takich zdarzeń, szukając sposobu, by emocjonalną, czasem wręcz sensacyjną konwencją i odrobiną patosu przebić się do świadomości widzów, coraz bardziej zblazowanych telewizyjnym nadmiarem. Tu zadziałało chyba nawet powyżej oczekiwań, budząc na całym świecie zainteresowanie tamtą katastrofą. A detale zawsze można sobie doczytać. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA