Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2019 roku

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Veronica Mars (nowość na liście)

"Veronica Mars" (Fot. Hulu)

"Veronica Mars" (Fot. Hulu)

Powrót serialu Roba Thomasa po kilkunastu latach od skasowania i pięciu latach od filmu telewizyjnego mógł być prostym żerowaniem na tęsknocie fanów za błyskotliwą, udręczoną licealistką (potem studentką), którą dramatyczne okoliczności pchnęły w stronę detektywistycznego fachu. Jednak reaktywacja "Veroniki Mars" przez Hulu to coś więcej niż próba zarobienia na odgrzewanym pomyśle.

Twórcy zaryzykowali sporo, proponując opowieść niepozbawioną wprawdzie znanych z poprzednich serii lekkich dialogów, żartobliwych ripost i celnych nawiązań do popkultury, ale doroślejszą. W dawniejszych odsłonach "Veroniki Mars" też nie brakowało tragedii i przygnębiających zwrotów akcji, ale dopiero teraz możemy zobaczyć, jak tamte przejścia wpłynęły na bohaterkę, która utknęła w życiu niebezpiecznie przypominającym to, które wiodła w liceum. Tyle że z pogłębionym cynizmem, wręcz zgorzknieniem.

Sprawa kryminalna, wielopoziomowa i momentami nieco zbyt zagmatwana, ostatecznie się broni, ale najważniejszy jest towarzyszący jej rozwiązywaniu klimat. Słoneczne Neptune pod kurortowymi pozorami skrywa poważną przestępczość i budzące frustrację nierówności, a Veronica idealnie pasuje do tego świata, gdy uśmiechem i kpiną pokrywa rezygnację lub nieufność. A przy tym serial nadal jest dobrą, niegłupią rozrywką, umiejętnie balansując między powagą i żartem.

Nie zabrakło starych znajomych, a do tego pojawiło się sporo nowych postaci. Drugi plan robi wrażenie, w 4. sezonie zagrali choćby J.K. Simmons i Patton Oswalt. Nie jest to aż serialowe arcydzieło, ale "Veronica Mars" udowadnia, że da się sensownie wykorzystać konwencję noir, a historia może dojrzewać z bohaterami/widzami. I chociaż kontrowersyjny finał wzbudził irytację wielu fanów zaangażowanych w prywatne perypetie pani detektyw, to należę do tych, którzy doceniają odwagę Thomasa i jego wierność przyjętym wzorcom gatunkowym, dalekim do komedii romantycznej. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA