Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2019 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Mindhunter (powrót na listę)

Mindhunter sezon 2 recenzja

"Mindhunter" (Fot. Netflix)

W październiku 2017 "dopiero" na 3. miejscu, a po prawie dwóch latach zasłużony zwycięzca rankingu miesiąca. Ta poprawa pozycji dobrze oddaje nasze odczucia po 2. sezonie, którym "Mindhunter" udowodnił, że ani nie był jednorazowym sukcesem, ani nie zamierza kopiować sprawdzonej formuły z poprzedniej serii, tylko szuka nowych sposobów snucia opowieści o powstaniu i trudnych początkach Wydziału Behawiorystyki.

Bohaterowie nadal jeżdżą po kraju i rozmawiają z seryjnymi mordercami, nawet z nieosiągalnym dla nich wcześniej Charlesem Mansonem, ale więcej uwagi poświęcono temu, jak zaaplikować uzyskaną we wcześniejszych i nowych wywiadach wiedzę do rozwiązania jednej dużej sprawy. Śledztwo w sprawie dzieci mordowanych w Atlancie pokazano tak, że ogląda się tę historię z zapartym tchem, równocześnie dowiadując się wiele o sytuacji na Południu na przełomie lat 70. i 80. Dzięki temu skupieniu uwagi "Mindhunter" nabrał tempa, które nie pozwala się oderwać od serialu przed obejrzeniem całości. Zwłaszcza że napięcie podkręcają dodatkowo sceny z BTK Killerem.

Obok portretów kilku znanych morderców nie brakuje tu także poświęcenia uwagi bohaterom, którzy sprawców analizują i próbują złapać. Najważniejsze cechy agentów poznaliśmy wcześniej, więc w 2. sezonie twórcy i aktorzy mogą pozwolić sobie na większe zniuansowanie postaci, zwłaszcza przez pokazywanie ich w sytuacjach kryzysowych. Wprawdzie Wendy nadal jest trochę w cieniu wątków kolegów z zespołu, ale i tu widać postęp, a stopniowe sypanie się życia tak dotąd stabilnego Tencha oraz oglądanie, jak rzeczywistość rozmija się z oczekiwaniami Holdena, dobrze uzupełnia podziwianie rozwoju wątków kryminalnych.

Pod kątem zarówno scenariusza, jak i realizacji "Mindhunter" to opowieść budująca napięcie bez epatowania przemocą. Nie ma tu – ani w kuszącym do taniej sensacyjności wątku seryjnych morderców, ani w łatwych do zamienienia w telenowelę historiach prywatnych – pójścia na łatwiznę. Chętnie zobaczylibyśmy więcej. Netfliksie, nie kasuj! [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10