Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2019 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

8. Peaky Blinders (powrót na listę)

Peaky Blinders sezon 5 recenzja

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

Na powrót tego stylowego serialu o gangsterach czekaliśmy bardzo długo i zdecydowanie było warto. 5. sezon "Peaky Blinders", zapowiadany przez twórcę, Stevena Knighta, jako najlepszy z dotychczasowych, to miks problemów egzystencjalnych i czystej adrenaliny. Można powiedzieć, że to "Rodzina Soprano" dla pokolenia, które niekoniecznie pamięta "Rodzinę Soprano", można też znaleźć paralele z "Ojcem chrzestnym", jednocześnie zachwycając się wyjątkową oprawą, fantastyczną obsadą i pomysłami, jakich nigdzie nie było.

Akcja zaczyna się jesienią 1929 roku, w momencie załamania na nowojorskiej giełdzie, które doprowadzi za chwilę do Wielkiego Kryzysu. Rodzina Shelbych, która ma legalne interesy po drugiej stronie oceanu, w jeden dzień traci miliony. I na tym problemy Tommy'ego (rewelacyjny jak zawsze Cillian Murphy) się nie kończą. Ich lista w tym sezonie jest długa, a czołowe miejsce zajmuje niejaki Oswald Mosley (Sam Claflin), polityk budujący w Wielkiej Brytanii partię faszystowską.

W pierwszych odcinkach, które tutaj braliśmy pod uwagę, to główne starcie zostaje zaledwie zarysowane. Nie brakuje jednak mocnych momentów, i to na kilku różnych frontach. Wrażenie robi to, z jaką sprawnością poszerzono świat "Peaky Blinders". Przeskakiwanie pomiędzy kolejnymi bohaterami i miejscówkami – Birmingham, wiejską rezydencją Tommy'ego, Westminsterem, Ameryką – stało się normą i odbywa się z godną podziwu sprawnością. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10