10 seriali, które warto teraz obejrzeć na HBO GO

Fot. HBO/Hulu/BBC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Treme

Treme seriale HBO GO

"Treme" (Fot. HBO)

Jeśli spodobały wam się "Kroniki Times Square", to dobry moment, żeby sięgnąć po inne seriale Davida Simona: "The Wire", "Kto się odważy", "Generation Kill". Wszystkie polecaliśmy na Serialowej wiele razy, więc dziś dla odmiany polecamy ten najmniej znany i najbardziej niedoceniany: "Treme". Produkcja, którą bardzo wiele łączy i z "Kronikami Times Square", i z "The Wire", jest opowieścią o mieszkańcach Nowego Orleanu i ich codziennych zmaganiach zaraz po huraganie Katrina.

Utytułowany twórca HBO, z typowym dla siebie reporterskim zacięciem, skupia się na szeregu problemów, jakie jedno z najbardziej niezwykłych amerykańskich miast musiało przezwyciężyć po 2004 roku. Jednocześnie przedstawia grupę bohaterów, którzy z jednej strony reprezentują różne oblicza Nowego Orleanu – muzyków, Indian Mardi Gras, barmanów, szefów kuchni, prawników, policjantów itp. – a z drugiej stanowią sympatyczną zgraję, którą z miejsca się lubi i wspiera w walce z czasem głupim, a czasem nieludzkim systemem, a także przestępczością, problemami finansowymi i mnóstwem innych trudnych spraw. Co też jest typowe dla seriali Simona, mistrza takich mozaik społecznych.

"Treme" bywa brutalne, bezlitosne i trudne do przełknięcia jak "The Wire", ale bywa też lekkie, pocztówkowe i pełne humoru, jak na list miłosny do Nowego Orleanu przystało. I oczywiście cały czas jest wypełnione muzyką, smakami, które nam wydają się egzotyczne, radością życia oraz tysiącem drobiazgów, sprawiających, że aż chciałoby się teleportować do tego miejsca i poczuć ten klimat na własnej skórze.

W znakomitej obsadzie znajdują się Khandi Alexander, Kim Dickens, John Goodman, Melissa Leo, Michiel Huisman, Steve Zahn, a także dwaj panowie z "The Wire", Wendell Pierce i Clarke Peters. Reżyserką pilota i kilku późniejszych odcinków jest Agnieszka Holland. Całość to zaledwie cztery sezony i 36 odcinków, które ogląda się jednym tchem, zwłaszcza jeśli jest się fanem jazzu, ambitnej telewizji, której nigdzie się nie spieszy, i historii mających coś do powiedzenia. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA