Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2019 roku

"Watchmen" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Watchmen (awans z 3. miejsca)

Watchmen najlepsze seriale 2019

"Watchmen" (Fot. HBO)

Ależ to był miesiąc dla Damona Lindelofa i spółki! Zaczęło się jeszcze w miarę (jak na tutejsze standardy) niewinnie, to znaczy od telefonu na Marsa, dowcipu o dziewczynce z cegłą i samochodu spadającego z nieba, by potem ruszyć już mocno naprzód. Poznaliśmy niejaką Lady Trieu. Podziwialiśmy kolejne szaleństwa Adriana Veidta, w próbach ucieczki z Europy niemającego litości dla swoich własnoręcznie wyhodowanych podopiecznych. Dowiedzieliśmy się też co nieco o Looking Glassie, wielkiej kałamarnicy i szykowanym spisku.

A to ciągle nic, bo najlepsze miało nadejść dopiero w "This Extraordinary Being" – jednym z najwspanialszych serialowych odcinków ostatnich lat. Przemyślanym, napisanym i zrealizowanym w tak błyskotliwy sposób, że podczas oglądania ręce same składałyby się do oklasków, gdybyśmy akurat nie byli zajęci zbieraniem szczęki z podłogi.

Zatopiona w klimacie kina noir, zachwycająca cudownymi czarno-białymi kadrami, w kapitalny sposób mieszająca przeszłość z teraźniejszością i wspomnienia z fantazją. Długo można by rozkładać tę godzinę na czynniki pierwsze, a pewnie i tak nie wymienilibyśmy wszystkich jej znakomitych elementów. "Watchmen" przekroczyło tam bowiem granicę "zwykłej" telewizji, dając nam prawdziwy pokaz ekranowej magii.

No i nie można zapomnieć, że przy okazji w genialny w swojej prostocie sposób powiązano serial z komiksem. Nie ingerując w żaden sposób w treść oryginału, nadano mu zupełnie nowego kontekstu, jednocześnie dopasowując do siebie pozornie oddzielne opowieści. A ile emocji wywoływały losy Willa stającego się Zakapturzonym Sędzią, ile w tym było goryczy, ile bolesnej prawdy… Naprawdę trudno uwierzyć, że to wszystko "tylko" komiksowa historia, a jeszcze trudniej, że do końca sezonu uda się ją czymś przebić. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA