Nasz top 10: Najlepsze nowe seriale 2019 roku

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. Niewiarygodne

Niewiarygodne seriale 2019

"Niewiarygodne" (Fot. Netflix)

Miniserial Netfliksa, który mógł być łzawą opowieścią rodem z Hallmarku, a okazał się produkcją przejmującą, nieodwracającą oczu ani kamery od momentów, które ogląda się co najmniej niekomfortowo. "Niewiarygodne", historia gwałtu przedstawiona wcześniej w nagrodzonym Pulitzerem artykule, zostanie nam w pamięci na długo jako przykład mądrego i angażującego robienia seriali o tematach ważnych społecznie.

Już 1. odcinek miniserii stworzonej przez Susannah Grant wybija widza z przyzwyczajeń. Towarzyszymy Marie (Kaitlyn Dever) w najgorszych momentach, razem z nią przeżywając traumę zarówno samego gwałtu, jak i późniejszych upokorzeń medycznych i policyjnych. Niedowierzanie otoczenia sprawia, że dziewczyna wciąż od nowa przeżywa to, co się stało, a że jej biografię naznaczają i inne potworności, uczy się na swój sposób radzić sobie w życiu, byle tylko jakoś przetrwać.

Kolejne odcinki to już, przynajmniej częściowo, bardziej tradycyjny serial kryminalny. Ale dzięki fantastycznemu duetowi śledczemu, Merritt Wever w roli delikatnej, ciepłej, a przy tym profesjonalnej Karen i Toni Collette grającej twardszą, bardziej doświadczonej Grace, "Niewiarygodne" nie popadają w gatunkową przeciętność. Pracę policji pokazano ze skupieniem na detalach i na tym, jak wpływa ona na prywatne życie funkcjonariuszek.

Bywają "Niewiarygodne" skłonne do przemów i tłumaczenia bardzo jasno, co jest słuszne, a co zasługuje na potępienie, ale na tyle sprawnie zrealizowano całość, proponując mocne portrety psychologiczne i przekonujący scenariusz, że można to serialowi darować. Ważna rzecz, po której w zostaje sporo pytań i motywacja, by coś zmienić. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA