10 seriali, których najlepiej nie oglądać z rodzicami

"Sex Education" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Skam

seriale nie oglądać z rodzicami

"Skam" (Fot. NRK)

"Skam" raczej nie zapisze się w historii telewizji jako najbardziej kontrowersyjny serial młodzieżowy, szczególnie w obliczu konkurencji pokroju "Skins" czy "Euforii". Jednak w realistycznym ukazywaniu na ekranie życia współczesnej młodzieży norweska produkcja nie miała i dalej nie ma sobie równych. A skoro ma być realizm, to rodzice pragnący obejrzeć serial ze swoimi nastoletnimi dziećmi powinni przygotować się na to, że nie brakuje w życiu nieletnich bohaterów alkoholu ani narkotyków, a o życiu seksualnym mówi się tu całkiem otwarcie.

Przede wszystkim jednak, cały fenomen "Skamu" polegał na tym, jak bardzo serial starał się dotrzeć tylko i wyłącznie do swoich nastoletnich widzów, bez udziału rodziców. Choć serial emitowano w tradycyjnej telewizji, kampanię promocyjną ograniczono do minimum. Twórczyni serialu Julie Andem zależało bowiem na tym, aby nastoletni widzowie dowiadywali się o produkcji nie od swoich rodzin oglądających telewizyjne zapowiedzi, za to od rówieśników, odkrywających serial w internecie. A kiedy już młodzi widzowie wkręcili się w świat nastolatków z liceum Hartviga Nissena w Oslo, na ekranie także nie mieli wiele styczności z postaciami dorosłych, jako że rodziców głównych bohaterów konsekwentnie wysyłano poza ekran.

O tym, jak wielkim sukcesem okazał się ten pomysł, świadczy nie tylko międzynarodowy sukces tej kameralnej produkcji, ale też pokaźna liczba zagranicznych remake'ów. I mimo że to hit głównie wśród młodych widowni, serialowi fani powyżej wieku licealnego i z własnymi dziećmi w szkole z pewnością także nie będą zawiedzeni znakomicie stworzonym oryginałem. Choć seanse pełną rodziną odradzamy. [Michał Paszkowski]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10