10 seriali, które warto obejrzeć, jeśli macie akurat dwa tygodnie wolnego

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Pozostawieni

Pozostawieni seriale do nadrobienia

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

Polecanie akurat w takich okolicznościach serialu, który ma w swoje fundamenty wpisane tragiczne wydarzenie dotykające całą ludzkość, może wydawać się z naszej strony dość nieprzemyślane. Zaufajcie nam jednak, że "Pozostawieni", choć zaczynają się od trzęsienia ziemi w postaci tajemniczego zniknięcia ze świata dwóch procent ludzkości, potem wcale nie podążają dobrze znanym schematem i nie podkręcają jeszcze bardziej napięcia. Ba, serial to z rodzaju tych, które unikają jakichkolwiek oczywistych rozwiązań, zmierzając w sobie tylko znanym kierunku.

Nie zdradzimy oczywiście jakim, natomiast będziemy was bardzo mocno zachęcać, byście się o tym sami przekonali. "Pozostawieni", choć nigdy nie zostali należycie docenieni, są bowiem serialowym arcydziełem, które można spokojnie stawiać w jednym rzędzie z największymi tytułami HBO. Produkcja autorstwa Damona Lindelofa ("Lost", "Watchmen") i Toma Perrotty (napisał książkę, która posłużyła za podstawę serialu) to wykraczająca poza telewizyjne i gatunkowe ramy opowieść o niepojętej stracie, jej skutkach i sposobach radzenia sobie z żałobą, która jednak nie zatapia się w mroku. Albo przynajmniej nie robi tego bez przerwy.

Bo choć "Pozostawieni" zdecydowanie mają mroczne oblicze, widoczne zwłaszcza w pierwszym z trzech sezonów, nie powinniście się nim zniechęcać, nawet jeśli odniesiecie przy tym wrażenie, że to nie jest serial dla was. Zapewniamy, że prędzej czy później odnajdziecie w tej historii coś dla siebie, nieważne czy szukacie tu tylko intrygującej fabuły czy może jednak czegoś więcej – włącznie z odpowiedziami na pytania, na które prostych odpowiedzi nie ma.

A do tej nieoczywistej, doskonale napisanej i jeszcze lepiej zagranej (w obsadzie są m.in. Justin Theroux, Carrie Coon czy Christopher Eccleston) historii obyczajowej, trzeba jeszcze dodać tonę towarzyszących jej różnego rodzaju emocji. "Pozostawieni" to jeden z tych seriali, które przeżywa się całym sobą, odnajdując coś ludzkiego w nawet najbardziej niestworzonych sytuacjach (wierzcie nam, że zdarzają się tu takie, przy których zniknięcie milionów ludzi wydaje się całkiem zwyczajne), a przy tym potrafiący odnaleźć odrobinę nadziei nawet wtedy, gdy wydaje się, że nie ma już na nią żadnych szans. [Mateusz Piesowicz]

Pozostawieni są dostępni na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA