10 świetnych seriali, które obejrzycie w jeden dzień

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Patrick Melrose

seriale do obejrzenia w jeden dzień

"Patrick Melrose" (Fot. HBO GO)

Oparty na cyklu powieści Edwarda St Aubyna miniserial to wręcz idealna propozycja na szybki jednodniowy seans. Nie tylko dlatego, że całość jest dość krótka (pięć godzinnych odcinków), ale przede wszystkim ze względu na to, jak niesamowicie wciąga. Bo musicie wiedzieć, że "Patrick Melrose" naprawdę mocno uzależnia.

Możecie to potraktować całkiem dosłownie, bo różnego rodzaju niezdrowe uzależnienia są tu w gruncie rzeczy tematem wiodącym. A przynajmniej zawsze towarzyszącym tytułowemu bohaterowi, brytyjskiemu arystokracie granemu przez Benedicta Cumberbatcha, którego życie naznaczyły trauma z dzieciństwa, emocjonalny chłód i bogactwo – wszystkie wiodące prostą drogą do autodestrukcji. Ta z kolei objawiała się całym szeregiem fatalnych nawyków, od narkotyków począwszy, przez alkohol, a na zgubnej słabości do kobiet skończywszy.

Czyżbyśmy więc mieli do czynienia z kolejną wtórną historią nałogowca zmierzającego szybką drogą na dno? I tak, i nie, bo choć "Patrick Melrose" lubi powielać pewne schematy, jednocześnie jest we wszystkim bardzo szczery. Upadki bohatera są więc efektowne i bolesne, a wstawanie na nogi mozolne i naznaczone problemami, lecz mimo jego wad w naturalny sposób się mu kibicuje. Bo Patrick nie jest wcale postacią oderwaną od rzeczywistości. To człowiek z krwi i kości, którego słabości czynią tylko bardziej ludzkim.

Resztę robi natomiast Benedict Cumberbatch w jednej ze swoich najlepszych ról, czasem wręcz szalejący na ekranie, a kiedy indziej potrafiący wydobyć ze swojego bohatera emocje, jakich byśmy się po nim nie spodziewali. Wraz z nimi przeskakujemy swobodnie między różnymi okresami z życia Patricka, kawałek po kawałku rozgryzając, co w nim siedzi i skąd się tam wzięło. Dodajcie do tego znakomity drugi plan (Hugo Weaving i Jennifer Jason Leigh!), ociekające sarkazmem dialogi oraz kapitalne wykonanie (tutejszy narkotyczny trip to małe dzieło sztuki), a otrzymacie seans, który minie wam w mgnieniu oka. [Mateusz Piesowicz]

Patrick Melrose jest dostępny w serwisie HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA