10 świetnych seriali, które obejrzycie w jeden dzień

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Szukając Alaski

seriale do obejrzenia w jeden dzień

"Szukając Alaski" (Fot. Hulu)

Namawiamy do obejrzenia serialu Hulu nie po raz pierwszy. Na zmianę z Martą, która była pierwsza i zachęcała resztę redakcji do seansu, pisałyśmy o "Szukając Alaski" przy okazji seriali do obejrzenia na HBO GO, topu października, najlepszych nowych seriali 2019, a ja dodatkowo wybrałam właśnie tę "młodzieżówkę" jako największe zaskoczenie roku. Ale powtarzamy się tak uparcie, bo łatwo adaptację powieści Johna Greena pominąć, uznać za kolejną wariację sensacyjnych "Trzynastu powodów". A to zupełnie inna historia.

Produkcji Josha Schwartza i Stephanie Savag, którzy odpowiadali m.in. za "The O.C." i "Plotkarę", klimatem zdecydowanie bliżej do pierwszego z ich dawniejszych tych seriali. Dodać można by jeszcze "Gilmore Girls" ze swoich najlepszych czasów oraz wszelkiego typu niegłupie opowieści o szkołach z internatem czy wakacyjnych obozach (tu niesłusznie moim zdaniem zapomniane jednosezonowe "Camp" i "Huge" sprzed kilku lat). "Szukając Alaski" łączy bowiem elementy planu lekcji z odcięciem od świata w leśniej głuszy. A nietypowej szkole sporo uroczych ekscentryków, nad wiek dojrzałych, ale jakimś cudem w tym nieirytujących.

To serial o nastolatkach, ale nie tylko dla nich. W losy Milesa (Charlie Plummer), który w nowym miejscu ulega fascynacji Alaską (Kristine Froset) i znajduje przyjaciół, nietrudno się emocjonalnie zaangażować, a osiem odcinków szybko mija. Nie ma tu słabych ogniw, jeśli chodzi o postacie. Nie tylko pierwszy plan, ale i dalsze wypadają świetnie, a w ten świat z roku 2005 wchodzi się bez trudu, może trochę przy tym tęskniąc za czasem, kiedy wszystko, jeśli nawet nie było prostsze, na pewno się takie wydawało.

Ale "Szukając Alaski" nie proponuje bezmyślnej beztroski. Bohaterowie dyskutują o trudnych książkach, snują ambitne plany na przyszłość, chcąc wykorzystać szansę i dzięki oryginalnej ścieżce edukacji osiągnąć w życiu to, czego nie mogli, z różnych przyczyn, zdobyć ich rodzice. Toczą się tu rozmowy o filozofii, religii, sensie życia, a równocześnie od początku wiemy, że wszystko zmierza do tragedii, do której mimo tylu debat nikt nie będzie w pełni przygotowany. [Kamila Czaja]

Szukając Alaski dostępne jest na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA