10 świetnych seriali, na które pewnie nie mieliście wcześniej czasu

Fot. yes Oh/BBC/HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Shtisel

Shtisel najlepsze seriale

"Shtisel" (Fot. yes Oh)

Na Netfliksie pojawił się nowy miniserial "Unorthodox", co tym bardziej prowokuje, by przypomnieć o jednej z naszych ulubionych alternatywnych propozycji. "Shtisel" podejmuje podobną tematykę, ale tu nikt nie ucieka do Berlina. Poznajemy codzienne życie ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie, ucząc się przy okazji wielu rzeczy, zaskakujących czasem widza pochodzącego z innego kręgu kulturowego.

Odkrywanie, co rodzinę Shtiselów różni od klanów nieortodoksyjnych, to ważna część oglądania serialu, ale nie stanowi jego jedynej zalety. Mamy do czynienia ze świetnie napisanymi postaciami. Nieco despotyczny Shulem (Dov Glickman), jego niepoukładany syn o artystycznym usposobieniu, Akiva (Michael Aloni), córka Giti, (Neta Riskin), która wyszła za nieodpowiedzialnego człowieka i musi sama radzić sobie z gromadką dzieci… A to tylko część wielowymiarowych, nieraz rozdartych między tradycją a marzeniami postaci z tego izraelskiego serialu.

Po paru odcinkach można się do tego stopnia przyzwyczaić do ortodoksyjnego świata, że dziwić będą spotkania bohaterów z ludźmi spoza niego – a równocześnie nieraz zwalczać trzeba w sobie opór wobec pewnych praw, które dla Shitiselów są oczywiste, a dla widza zdecydowanie nie. Dzięki temu serial ogląda się nie tylko jako czystą rozrywkę wynikającą z kolejnych "romansów" Akivy, zawodowych i prywatnych intryg Shulema czy spadających na Giti wyzwań, ale też jako element kulturowego sporu, każący widzowi spojrzeć z dystansu również na własne uprzedzenia.

A przy tym nietrudno zaangażować się w losy bohaterów, docenić humor, doskonałą muzykę, świetne zdjęcia, połączenie realizmu i surrealizmu. Dwa sezony serialu (podobno po ma powstać 3.) to rzadka przygoda łącząca nietypową scenerię, specyficzne obyczaje i całkiem łatwo rozpoznawalne rodzinne trudności w relacjach. Przy czym "Shtisel" lepiej chyba smakować na spokojnie zamiast wmuszać go sobie w pośpiesznym maratonowym rytmie. [Kamila Czaja]

Shtisel oglądać można na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA