Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2020 roku

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. Ostatni taniec (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Ostatni taniec" (Fot. ESPN)

Fenomen ostatnich tygodni, czyli dokumentalny serial o Chicago Bulls, skoncentrowany na ostatnim sezonie Michaela Jordana. Minęły ponad dwie dekady, zanim za zgodą Jordana nagrane wtedy filmy z życia zespołu ujrzały światło dzienne we wspólnej produkcji ESPN i Netfliksa. Warto było czekać na tak skomplikowany i wieloaspektowy obraz tego, co znaczy prowadzić zwycięski zespół i jakie są tego, nie tylko finansowe, koszty.

W kwietniu wyemitowano cztery z dziesięciu odcinków. I chociaż w centrum stoi największa gwiazda, to "Ostatni taniec" pokazuje z bliska też tych, którzy zawsze byli w cieniu MJa. Scottie Pippen objaśnia, skąd jego pokora, Dennis Rodman przy wszystkich ekscesach z pasją opowiada o paraboli lotu piłki, a Phil Jackson przybliża swoją filozofię gry i pokazuje, czym różniła się od tej preferowanej przez trenerów, którzy z Bykami tyle nie osiągnęli.

I chociaż widać, że "Ostatni taniec" ma zbudować legendę Jordana dla nowych pokoleń, to i tak porusza dużo spraw niewygodnych. Fascynujące mecze (nie ma to jak przeżywać spotkania, które skończyły się parę dziesięcioleciu temu, jakby były na żywo) przeplatają się z kwestiami biznesowymi, z konfliktami w zespole, z brudniejszą stroną sportu. Są tu robione na zimno analizy strategii, zdarza się pokazywanie nieidealnych ludzkich postaw, a równocześnie trudno oprzeć się zachwytowi nad pięknem samej gry.

"Ostatni taniec" wciąga niesamowicie, nie tylko ze względu na bohaterów, ale także dzięki konstrukcji i aspektom technicznym. Skaczemy po planach czasowych, między sezonem 1997/98 a początkami kariery poszczególnych graczy i pierwszymi sukcesami Chicago Bulls. Słyszymy ciekawe wypowiedzi wielu "aktorów" ówczesnych zdarzeń, oglądamy kadry oficjalne i zza kulis, świetnie dobrane i zmontowane. Fenomenalna rzecz – głównie, ale nie tylko dla tych, którzy fascynowali się NBA w latach 90. albo jako dzieci obejrzeli "Kosmiczny mecz" i chcieli "być jak Mike". [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA