Nasz top 10: Najlepsze seriale czerwca 2020 roku

"Dark" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Mogę cię zniszczyć (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Mogę cię zniszczyć" (Fot. HBO)

Czterema czerwcowymi odcinkami nowy serial Michaeli Coel zagwarantował sobie, że nie będzie czymś, co szybko wyrzucimy z pamięci. Opowieść o Arabelli, pisarce, której na imprezie dosypano czegoś do drinka, a następnie ją zgwałcono, to z jednej strony przejmujący obraz radzenia sobie z traumą i próby powrotu do codziennego życia, a z drugiej znacznie więcej niż ten jeden wątek.

"Mogę cię zniszczyć" nie ogranicza się do pokazania "typowego" gwałtu. Uruchomiona przez tragedię świadomość Belli zaczyna rejestrować to, że wiele pozornie zwyczajnych związków czy jednonocnych przygód ma przemocowy charakter. Poza tym serial nie poprzestaje na pokazaniu życia jednej bohaterki, często na plan pierwszy wysuwają się jej przyjaciele, Terry (Weruche Opia) i Kwame (Paapa Essiedu), którzy także próbują sobie radzić z mniej lub bardziej poważnymi seksualnymi wykroczeniami, jakie ich spotykają.

Oprócz tego "Mogę cię zniszczyć" to interesująca wizja życia młodych londyńczyków, wyzwolonych, czarnoskórych, mających niebrytyjskie korzenie. Wciągnięci w wir mediów społecznościowych, szukający wrażeń, goniący za spełnieniem marzeń o karierze artystycznej nie mają czasu zastanowić się nad tym, co dzieje się wokół nich, dopóki nie zdarzy się coś zaburzającego codzienny pęd.

Coel opowiada o tym wszystkim bardzo odważnie, barwnie, nie unikając drastycznych obrazków i fizjologicznych detali, ale i eksperymentując z formą, na przykład przez poświęcenie całego 3. odcinka wspomnieniom Belli i Terry z Włoch. Ciekawa forma, niedająca się streścić w prostych formułach treść, ostre spojrzenie na to, co w relacjach dopuszczalne, a co nie, sprawiają, że "Mogę cię zniszczyć" wstrząsa i każe się na wieloma kwestiami zastanawiać długo po zakończeniu każdego odcinka. [Kamila Czaja]

Mogę cię zniszczyć co poniedziałek na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10