Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2020 roku

"Perry Mason" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. Quiz (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Quiz" (Fot. ITV)

Już sam fakt, że za "Quiz" odpowiadają Stephen Frears ("Skandal w angielskim stylu") i James Graham ("Brexit"), sugerował historię nie tylko fabularnie wciągającą, ale i nakręconą w specyficznym klimacie. I faktycznie, reżyser i scenarzysta, sięgając po tabloidowy skandal sprzed prawie dwóch dekad, tak rozłożyli akcenty, że sensacyjność tematu nie przesłania głębszych warstw sprawy.

Przede wszystkim historia majora Charlesa Ingrama (Matthew Macfadyen, "Sukcesja"), jego żony Diany (Sian Clifford, "Fleabag") i innego fana teleturniejów, Tecwena Whittocka (Michael Jibson), nie jest tu tak jednowymiarowa, jak chciały to widzieć media i jak wskazywały wyroki. Frears i Graham, sugerując na początku jasne rozstrzygnięcia, z czasem zasiewają w widzach coraz więcej wątpliwości, czy naprawdę chodzi tu o oszustwo polegające na podpowiadaniu Ingramowi kaszlem podczas programu "Who Wants to Be a Millionaire?".

Jeżeli dodać do tego fakt, że o skandalu rozgrywającym się w programie ITV miniserię nakręciło właśnie ITV, a "Quiz" pokazuje świat telewizyjnych programów zdecydowanie nielaurkowo, tym bardziej trzeba docenić trzyodcinkową produkcję za bycie czymś więcej niż zgłębianiem "spisku" i kolejnym telewizyjnym procesem sądowym. Ten krótki miniserial to przede wszystkim wciągająca, świetnie zagrana rozrywka, ale dzięki autorskiej wizji Frearsa i Grahama – nie tylko. [Kamila Czaja]

Quiz jest dostępny na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA