Nasz top 10: Najlepsze seriale października 2020 roku

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Gambit królowej (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

Przy całej świadomości, jak w gruncie rzeczy fabularnie grzeczna jest ta historia, nie możemy się nie zachwycać. Ekranizacja powieści Waltera Tevisa nie zrewolucjonizuje konwencji opowiadania o geniuszach zmagających się z wyzwaniami świata, z własną przeszłością i psychiką. Jednak zrealizowanie znanych schematów w formie miniserialu, dającego pole do rozwinięcia historii, oraz pewne konkretne cechy sprawiają, że "Gambit królowej" ogląda się fantastycznie.

Duża w tym zasługa głównej roli. Anya Taylor-Joy jako Beth po prostu hipnotyzuje, niezależnie od tego, czy bohaterka uczestniczy w szachowym pojedynku, czy walczy o swoją z trudem zdobytą namiastkę domu, nawiązanie relacji z innymi ludźmi i traumą z dzieciństwa. Tak zagrana Beth mimo dość oczywistej w popkulturze drogi z punktu A do punktu B staje się postacią dość zniuansowaną.

"Gambit królowej" sprawia też, że ma się ochotę natychmiast zagrać w szachy, nawet jeśli nie ma się o tej dyscyplinie pojęcia. Fantastyczne wizualizacje, podkręcanie napięcia podczas kolejnych turniejów, przegląd typów ludzkich występujących wśród graczy – miniserial Scotta Franka to wielogodzinna opowieść o wyjątkowości szachów i nie da się tej narracji nie ulec. A do tego mamy jeszcze przekonującą wizję Ameryki lat 60. i ról przypisanych kobietom.

W efekcie "Gambit królowej" to produkcja, od której trudno się oderwać, a kolejne odcinki mijają błyskawicznie. Jeśli do tego dodać fakt, że wszystko zostało przepięknie nakręcone, stroje bohaterki wywołują gryzącą zazdrość, a do tego jest sporo okazji, by popatrzeć na kamienną twarz grającego szachowego arcymistrza Marcina Dorocińskiego, to zostaje tylko porzucić narzekania na miejscami zbyt łatwą bajkowość tej historii i zachęcać wszystkich do oglądania. [Kamila Czaja]

Gambit królowej jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA