Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2020 roku

"The Crown" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. Mały topór (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Mały topór" (Fot. BBC)

Czy antologią "Mały topór" zrealizowaną dla BBC Steve McQueen przeszedł do świata seriali? Raczej przeniósł kino na mały ekran, proponując serię połączonych nadrzędnym tematem filmów. Zresztą pierwsze trzy "odcinki", zamieszczone w Polsce w listopadzie na HBO GO, miały premierę właśnie na festiwalu filmowym. Cała antologia powiada o społeczności karaibskiej w Londynie od końca lat 60., ale poza tym kolejne odsłony mocno się różnią.

"Mały topór" nie jest pozbawiony wad, przesłania czasem okazują się, nomen omen, toporne, a przy finezji reżyserskiej McQueen nie zawsze wystarczająco wciąga pod względem scenariuszy (pisanych z Alastairem Siddonsem i Courttią Newlandem). Nie zmienia to jednak faktu, że zaproponował antologię ważną, o czym świadczy już inicjujący serię filmów "Mangrove". Ten dramat sądowy przypomina o ważnym wątku w historii Notting Hill i o przełomowym punkcie walki o sprawiedliwość rasową w Anglii.

Chciałoby się, żeby ten sądowy moment był jeszcze bardziej przełomowy i przekładał się na życie poza paragrafami, bo jak widzieliśmy w dwóch kolejnych listopadowych odsłonach antologii, codzienny rasizm wobec ludności pochodzenia karaibskiego nie zniknął. Imponuje fakt, że McQueen pokazuje życie tej wspólnoty w tak różnych formach. O ile "Red White and Blue" to dość typowa w formie, poruszająca biograficzna opowieść o czarnoskórym policjancie, ze względu na kolor skóry i wybór zawodu obcym w obu światach, o tyle "Lovers Rock" trudno z czymś porównywać.

Właśnie ta imprezowa odsłona serii, film prawie w całości rozgrywający się podczas żywiołowej "domówki", pod względem fabuły prosty, ale pokazujący zmysłowość, muzyczność, radość życia, najmocniej wyróżniała "Mały topór" na tle innych produkcji, nie tylko w listopadowej ramówce. Bywa antologia McQueena łopatologiczna, ale opowiada ważne historie (oparte na faktach lub mocniej fikcyjne), pomysłowo wykorzystując do tego różne gatunki. A kiedy już wciąga, czy może wręcz hipnotyzuje, to na całego. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA