Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2020 roku

"The Crown" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. Patria (utrzymana pozycja)

najlepsze seriale 2020

"Patria" (Fot. HBO)

Miniony miesiąc to dwa odcinki wieńczące hiszpańską miniserię HBO opartą na książce Fernanda Aramburu (w minionym miesiącu ukazała się Polsce także komiksowa adaptacja tej powieści). Produkcja utrzymała równy poziom, a co za tym idzie – pozycję w naszym rankingu. Słodko-gorzkie finałowe godziny rozgrywającej się w Kraju Basków historii trzymały w napięciu i skłaniały do, nieraz ponurych, refleksji.

Śledzenie losów członków rodzin Bittori i Miren nadal było emocjonalnym wyzwaniem. Fakt, że Joxe Mari zaangażował się po stronie ETA, nie tylko doprowadził do rozłamu pomiędzy wcześniej zaprzyjaźnionymi klanami. Śmierć Txato na zawsze już naznaczyła życie zarówno Bittori i jej dzieci, jak i Mirren, Joxiana oraz kolejnego pokolenia tej rodziny. Próby ucieczki z miasteczka, dystansowanie się, obwinianie drugiej strony nie dawały szans na przepracowanie krzywdy oraz wypartego poczucia winy. Przedstawiono też kolejne zamachy ETA, ale również sceny brutalności policji, co jedynie zaogniało konflikt.

Równocześnie jednak finał "Patrii" ma elementy budzące nadzieję. Upór w dążeniu do prawdy miał sens, a przeprosiny, na które u schyłku życia doczekała się Bittori, to symboliczna szansa na nowe otwarcie, nawet jeśli wielu spraw wymazać się nie da. Można wręcz odnieść chwilami wrażenie, że twórcy miniserialu pod koniec chcieli wynagrodzić widzowi bardzo smutne godziny spędzone przy ekranie, bo w finale nawet stan zdrowia Arantxy ulega poprawie. Ale nie cały ostatni odcinek stawia na cudowne zwroty akcji.

Opowiadając równocześnie lokalnie i uniwersalnie ważny, niesłusznie zapomniany kawałek hiszpańskiej historii ostatnich dekad, "Patria" przypomina, że polityka i przekonania wpływają na zwykłych ludzi, tworzą podziały i często prowadzą do przemocy. Pewne mechanizmy uruchamia się bardzo łatwo, natomiast zasypanie przepaści między ludźmi trwać może lata. A nawet kiedy uda się coś osiągnąć, nie wraca się do tego, co było. Krótka, lecz niezwykle intensywna scena pogodzenia się Bittori i Miren świadczy o tym aż nazbyt dobitnie. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA