Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2020 roku

"The Crown" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Dobre rady Johna Wilsona (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Dobre rady Johna Wilsona" (Fot. HBO)

Serial dokumentalny HBO łatwo było przeoczyć w momencie premiery – sami to zrobiliśmy (nadrobiliśmy już braki w Serialowej alternatywie) i żałujemy, bo "Dobre rady Johna Wilsona" to absolutna perełka. Rzecz jedyna w swoim rodzaju, a jednocześnie niczym szczególnym się nie wyróżniająca. Bo cóż specjalnego może być w kolejnej podróży z kamerą po Nowym Jorku i jego mniej lub bardziej dziwacznych mieszkańcach?

W teorii nic, w praktyce wszystko zależy od tego, kto jest naszym przewodnikiem. A John Wilson, dokumentalista, narrator i kamerzysta w jednym to postać o tyle wyjątkowa, że obdarzona zarówno fenomenalnym wyczuciem kadru, jak i umiejętnością przyciągania cudownych oryginałów. Tych w jego sześcioodcinkowym serialu (mającym już zamówienie na 2. sezon) nie brakuje, podobnie jak pytań, na które na pewno chcielibyście poznać odpowiedzi, tylko jeszcze nie zdajecie sobie z tego sprawy.

Każdy odcinek serialu wychodzi właśnie od takiego pytania (np. "Jak przygotować idealne risotto?"), szybko jednak gubiąc główny trop i podążając za kolejnymi, często totalnie odlotowymi dygresjami napotykanymi na nie tylko nowojorskich ulicach. Ot, w jednej chwili szukamy sposobów na prowadzenie small talku, zaraz potem śledzimy łowcę pedofilów w akcji, by w końcu wylądować w Meksyku. Bez sensu? Wcale nie!

Bo choć pozornie ciągi odjechanych scen i montażowych zbitek są tu pozbawione jakiejkolwiek logiki, ostatecznie każdy odcinek i cały serial ma do przekazania naprawdę sporo uniwersalnych prawd na temat życia, współczesnego świata i nas samych. Raz ciepłych i podnoszących na duchu, kiedy indziej znacznie bardziej gorzkich, ale zawsze pozostawiających po sobie jakiś ślad. Tak jak robią to najlepsze seriale o niczym, do których "Dobre rady John Wilsona" można spokojnie zaliczyć. A to przecież dokument! [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA