Najlepsze serialowe występy aktorskie w 2020 roku

Fot. Netflix/HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Cate Blanchett – Mrs. America

seriale najlepsze występy 2020

"Mrs. America" (Fot. FX)

Podczas rozdania nagród Emmy Cate Blanchett musiała uznać wyższość Reginy King, podobnie było zresztą w przypadku TCA Awards, gdzie też zbiegły się występy z części 2019 i pierwszych miesięcy 2020 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że rola aktorki kojarzonej głównie z filmami (chociaż widzianej w tym roku także w "Bezpaństwowcach") to jedna z najbardziej spektakularnych kreacji miniserialowych nie tylko mijających dwunastu miesięcy.

Łatwo byłoby się osunąć w graniu Phyllis Schlafly w karykaturę. Wszak "Mrs. America" nie ukrywa szczególnie, że opowiada się za poprawką do konstytucji, przeciw której występowała ta republikańska działaczka. A jednak dzięki roli Blanchett, oczywiście wspomaganej tu dobrym scenariuszem, Phyllis nie jest jednowymiarowa. Ta postać łączy ambicję wybicia się w męskim świecie, paradoksalnie realizowaną poprzez ograniczenie praw innych kobiet, z poświęceniem rodzinie, która jednak wbrew deklaracjom nie wystarcza. Do tego dochodzą niewątpliwa inteligencja i umiejętność perswazji, tyle że wykorzystywane w co najmniej dwuznacznym celu.

seriale najlepsze występy 2020

Blanchett swoją aktorską charyzmą sprawia, że Schlafly budzi w widzu silne emocje. Frustrację, że tyle udaje jej się osiągnąć w walce z ERA, ale i pewien podziw wobec politycznych zdolności. Jej przemówienia wciągają nawet, gdy budzą sprzeciw. Czasem można jej nawet współczuć, chociaż trudno nie czuć satysfakcji, kiedy mimo sukcesu osiągniętego na rzecz prawicy Phyllis zostaje odstawiona na boczny tor i może sprawdzić, jak jej wiecowe teorie działają w praktyce.

Czysty podziw należy się natomiast aktorce, które potrafiła doskonale zagrać wyuczone trzymanie fasonu przez nieskazitelną działaczkę, by chwilę potem jednym skrzywieniem ust zasugerować, że Phyllis doskonale zdaje sobie sprawę z niuansów sytuacji. A jeszcze później pokazać lęki i niepewność, możliwe do uzewnętrznienia wyłącznie w samotności. Phyllis Schlafly w wersji z "Mrs. America" to wyjątkowa antybohaterka – i zagrana też została wyjątkowo. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA