Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2021 roku

"Bo to grzech" (Fot. Channel 4)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Bo to grzech (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"Bo to grzech" (Fot. Channel 4)

Co można upchnąć w pięciu nie za długich odcinkach? Większość serialowych twórców, mając do dyspozycji tak krótki czas, pewnie szukałaby skrótów i wycinała w montażu, co tylko się da. Na szczęście Russell T Davies się do tego grona nie zalicza, więc w jego najnowszej produkcji było miejsce na wszystko – począwszy od całej dekady z życia młodych ludzi, a skończywszy na takim nagromadzeniu różnego rodzaju emocji, że ekran wręcz od nich kipiał.

My zaś daliśmy się tym emocjom porwać, zachwycając się "Bo to grzech" pod każdym względem. Błyskawicznie pokochaliśmy tutejszych bohaterów – grupę młodych gejów (z jednym wyjątkiem) zaczynających dorosłe życie w Londynie lat 80. Przeżywaliśmy ich sukcesy i porażki, kibicowaliśmy mimo czasem absolutnie fatalnych decyzji i martwiliśmy się, gdy do ich beztroskiej codzienności zaczęła się wdzierać straszliwa rzeczywistość w postaci epidemii AIDS. Wreszcie byliśmy nieustannie wrzucani na emocjonalny rollercoaster, gdy twórca raz za razem fundował nam zmianę nastroju o 180 stopni.

Bardzo możliwe, że w jakimkolwiek innym wykonaniu takie odbijanie się od ściany do ściany byłoby nie do zniesienia – tutaj sprawdziło się jednak fenomenalnie, nie tylko nie pozwalając oderwać się od ekranu, ale przede wszystkim niesamowicie angażując w losy bohaterów. Ritchie, Roscoe, Colin, Jill i cała reszta stali się nam błyskawicznie tak bliscy, że od ich historii, mimo zawartych w nich czytelnych przestróg i aluzji do współczesności, trudno było się zdystansować. Za to znacznie łatwiej przychodziło wpadanie w szaloną euforię, by zaraz potem otrzymać cios w samo serce.

Może to tanie granie na emocjach, może umiejętności Daviesa, potrafiącego jak nikt inny łączyć skrajne przeżycia w ramach tej samej narracji, a może osobisty wymiar całej historii, którą twórca oparł na swoich własnych przeżyciach. Nieważne jak to zrobił, liczy się fakt, że podziałało – tak pięknej i wstrząsającej jednocześnie historii próżno szukać gdziekolwiek indziej. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA