Komedie: 25 najlepszych odcinków 2014 roku

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

"Transparent" (1x08 - "Best New Girl")

"Transparent" (Fot. Amazon)

"Transparent" (Fot. Amazon)


Nikodem Pankowiak: Odcinek pokazujący, jak narodziła się Maura, był bezbłędny. Jeśli ktoś miał wątpliwości co do klasy aktorskiej Jeffa Tambora, tutaj wreszcie mógł się ich wyzbyć. Do tego należy wspomnieć także o Judith Light oraz gościnnym występie Bradleya Whitforda. Reszta obsady zniknęła z pola widzenia, ale dzięki retrospekcjom mogliśmy wiele dowiedzieć się o wydarzeniach, które w jakiś sposób miały wpływ na ich pokręcone osobowości. Lepiej poznaliśmy zwłaszcza Ali, której historia z bat micwą pojawiła się jeszcze w finale odcinka. To też ogromna zaleta "Transparent" – tutaj żadna scena nie jest przypadkowa. Wszystko ma sens i prędzej czy później będzie miało swoje konsekwencje.

Marta Wawrzyn: Rzeczywiście, Jeffrey Tambor jest w "Transparent" jeszcze bardziej niesamowity, niż wszędzie indziej. To, jak się zmienia, kiedy z Morta przepoczwarza się w Maurę, przerasta moje zdolności pojmowania. I nie chodzi tu tylko o perukę i makijaż, on zupełnie inaczej się rusza, zmienia mu się mimika twarzy i wręcz cała osobowość. Widać, jak jego bohater staje się szczęśliwszym człowiekiem, mimo że minęło 20 lat i wciąż w zasadzie nie jest akceptowany. Zwłaszcza przez własne dzieci, które nie są w stanie udawać, że czują się przy swoim ojcu komfortowo.

"Best New Girl" pokazał, że zmieniło się wszystko - już nie trzeba ukrywać się na obozach w lesie - i jednocześnie nie zmieniło się nic. Ale też rzucił nowe światło na samolubną Ali, którą przez poprzednich siedem odcinków zdążyłam szczerze znienawidzić. Ten odcinek przybliżył mnie do zrozumienia, co w niej siedzi, i dlaczego nie tak do końca jest temu sama winna.

"Transparent" bardzo subtelnie pokazuje, jak wzajemne zależności i zaszłości sprzed lat wpłynęły na członków tej popapranej, a jednak zupełnie zwyczajnej rodziny, i dlaczego każdy znajduje się dziś w miejscu, w którym się znajduje. To genialny serial, a ten odcinek jest najlepszym dowodem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,