Samobójstwo czy rządowy spisek? Mroczne sekrety CIA w zapowiedzi serialu "Wormwood" od Netfliksa

"Wormwood" (Fot. Netflix)

0

CIA, kontrola umysłów i tajemnicza śmierć, która po ponad 60 latach nadal budzi kontrowersje. Nowy serial Netfliksa będący połączeniem dokumentu z fabułą opowie o projekcie MK-Ultra.

Tajny program prowadzony przez CIA w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, a mający na celu zbadanie możliwości sterowania pracą ludzkiego mózgu za pomocą substancji chemicznych (w tym LSD) całkiem często gości na ekranach. Zwłaszcza gdy telewizyjni twórcy potrzebują sięgnąć do jakiegoś trudno wytłumaczalnego, ale jednak prawdziwego motywu (tak było choćby w "Stranger Things"). "Wormwood" ma być produkcją o tyle wyjątkową, że opowie o tym, co naprawdę stało za sekretnym projektem.

6-odcinkowa produkcja przedstawi historię Franka Olsona, wojskowego naukowca, który podjął współpracę z CIA, po czym zginął w zagadkowych okolicznościach. Czy rzeczywiście popełnił samobójstwo, jak twierdziła agencja, czy może cała sprawa była spiskiem amerykańskiego rządu? Prawdę spróbujemy odkryć w serialu, który połączy dokumentalne nagrania i wywiady (m. in. z synem Olsona, Erikiem, który bada sprawę od kilkudziesięciu lat) z fabularnym odtworzeniem wydarzeń.

W rolę Franka Olsona wcieli się Peter Sarsgaard ("The Killing"), a w obsadzie znajdują się ponadto Molly Parker, Bob Balaban, Tim Blake Nelson, Christian Camargo, Scott Shepherd, Jimmi Simpson i Michael Chernus. Twórcą "Wormwood" jest uznany dokumentalista Errol Morris, twórca m.in. "Cienkiej, niebieskiej linii" i oscarowego filmu "Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary". Premiera na Netfliksie 15 grudnia.