10 odcinków "Z Archiwum X", które trzeba zobaczyć

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

To nie jest nasz ranking, to zalecenia od samego Chrisa Cartera. Czyli coś znacznie lepszego niż nasz ranking!

Jeśli zastanawiacie się nad nadrobieniem całych 9 sezonów "Z Archiwum X" i nie wiecie, jakim cudem macie zdążyć do 24 stycznia, mamy dla Was dobrą wiadomość. To nie będzie konieczne. "Entertainment Weekly" poprosiło twórcę serialu, Chrisa Cartera, o rekomendowanie 10 odcinków, które warto zobaczyć, zanim zabierzemy się za nowy sezon.

Największe zaskoczenie? Na liście nie ma "Home", który z pewnością by się tu znalazł, gdyby to był nasz ranking. Ale na ten jeszcze przyjdzie czas. Oto, co poleca Chris Carter.

1. "Pilot" (sezon 1, odcinek 1) - wiadomo, odcinek, w którym poznajemy Muldera i Scully i dowiadujemy się, z kim i z czym mamy do czynienia.

2. "Deep Throat" (sezon 1, odcinek 2) - odcinek, który wprowadza spisek rządowy związany z ukrywaniem istnienia istot pozaziemskich i w którym poznajemy informatora zwanego Głębokim Gardłem.

3. "Beyond the Sea" (sezon 1, odcinek 13) - w tym odcinku sceptyczna do tej pory Scully zaczyna po raz pierwszy wierzyć w rzeczy nadprzyrodzone. A jest to związane z pewnym trudnym przeżyciem osobistym.

4. "The Erlenmeyer Flask" (sezon 1, odcinek 24) - finał 1. sezonu, w którym dochodzi do szokującej śmierci, a wątek spisku wysuwa się na pierwszy plan.

5. "The Host" (sezon 2, odcinek 2) - jeden z najpopularniejszych odcinków typu monster of the week, którego bohaterem jest stwór zwany Flukemanem.

6. "Clyde Bruckman’s Final Repose" (sezon 3, odcinek 4) - ten odcinek jako jedyny dostał Emmy za scenariusz. Jego bohaterem jest facet medium, którego gra Peter Boyle.

7. "Memento Mori" (sezon 4, odcinek 14) - odcinek, w którym oprócz typowych wątków z kosmitami pojawia się wiadomość, która zmieni życie Scully.

8. "Post-Modern Prometheus" (sezon 5, odcinek 5) - odcinek z potworem inspirowanym Frankensteinem, który został zapamiętany również z powodu czarno-białych zdjęć.

9. "Bad Blood" (sezon 5, odcinek 12) - odcinek napisany przez Vince'a Gilligana (twórcę "Breaking Bad"). Mulder i Scully badają tutaj wampirzą sprawę, którą widz poznaje dzięki flashbackom i punktom widzenia dwójki śledczych.

10. "Milagro" (sezon 6, odcinek 18) - jeden z ulubionych odcinków scenarzystów "Z Archiwum X". Główni bohaterowie muszą w nim stawić czoła mordercy z kart powieści, który zaczyna zabijać ludzi w rzeczywistości.

REKLAMA