John Oliver i gwiazdy seriali uczą dzieciaki seksu

"Last Week Tonight with John Oliver" (Fot. HBO)

"Last Week Tonight with John Oliver" (Fot. HBO)

Ciąże wśród nastolatek to w USA prawdziwa plaga, a część winy ponoszą szkoły, które uczą, że jedyną drogą jest wstrzemięźliwość. John Oliver z pomocą takich serialowych gwiazd, jak Laverne Cox, Jonathan Banks czy Nick Offerman, przygotował prostą i uczciwą lekcję edukacji seksualnej.

Edukacja seksualna amerykańskiej młodzieży jest nie dość że kompletnie archaiczna, to jeszcze zależy od szkoły. Jeśli szkoła chce, ma prawo mówić dzieciakom, że jedyna droga to abstynencja. Efekt? Rekordowe wskaźniki ciąż w tych stanach, gdzie szkoły rzeczywiście tak robią.

20-minutowy fragment najnowszego "Przeglądu tygodnia z Johnem Oliverem" warto obejrzeć od początku do końca, bo można się i nieźle pośmiać, i momentami zapłakać, kiedy gospodarz programu udowadnia, jak szkoły robią nastolatkom wodę z mózgu, obrażając przy okazji dziewczyny, które nie są dziewicami w dniu ślubu. W materiałach "edukacyjnych" porównuje się je do znoszonych butów, wielokrotnie używanej taśmy klejącej czy przeżutej gumy.

Ale ponieważ Oliver prowadzi program satyryczny, a nie edukacyjny, jest tu dużo śmiechu. Brytyjski komik wytrzasnął skądś wideo sprzed lat z młodym Jonathanem Banksem, w którym pojawia się zaskakująca korelacja pomiędzy miesiączką a kręglami. Co o tym sądzi starszy Jonathan Banks, możecie zobaczyć na końcu. Pojawiają się też inne gwiazdy seriali, które zwracają się do nastolatków jak do zupełnie zwyczajnych, prawie dorosłych ludzi. Efekt jest zadziwiająco... normalny.