Hity tygodnia: "Fargo", "The Knick", "Manhattan", "The Affair", "Jane the Virgin", "Homeland"

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

"Manhattan" - sezon 2, odcinek 1 ("Damnatio Memoriae")

"Manhattan" (Fot. WGN America)

"Manhattan" (Fot. WGN America)


Marta Wawrzyn: Dobrych seriali teraz jest tyle, że zabrakło mi czasu na porządną recenzję "Manhattanu". A dzieje się w nim bardzo, ale to bardzo dużo. Szpiedzy już nie są wytworem wyobraźni, praktycznie wszystkie rodziny zostały porozbijane, z Frankiem dzieje się Bóg wie co, zaś Charlie nie śpi po nocach, bo musi się wykazać. Jakby tego było mało, William Petersen ma prawdziwe wejście smoka.

Najciekawsze jednak są w tym wszystkim futurospekcje, które przenoszą nas do 1945 roku, na chwilę przed odpaleniem bomby atomowej. Nie traktuję "Manhattanu" jako serialu historycznego - to byłby absurd - ale jednak nie mogę oprzeć się myśli, że to jest dalekie od patriotycznych przekazów z książek do historii. Charlie z 1945 roku wygląda jak mara, koszty ludzkie są nie do opisania, a na dodatek za chwilę Amerykanie zmiotą z powierzchni ziemi dwa japońskie miasta.

"Manhattan" to tylko serial fabularny, ale wydaje mi się, że nieźle łapie esencję tego, co się działo w czasie II wojny światowej na pustyni w okolicach Los Alamos. A przy tym jest pod każdym względem atrakcyjny - wciągający, klimatyczny i nieźle zrealizowany, mimo że przecież nie ma budżetu "Gry o tron".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
REKLAMA