Oceniamy serialowe nowości z października 2015

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"The Last Kingdom"

"The Last Kingdom" (Fot. BBC America)

"The Last Kingdom" (Fot. BBC America)


Mateusz Piesowicz: Adaptacja pierwszego tomu "Wojen Wikingów" Bernarda Cornwella okazała się ciekawą propozycją dla fanów historycznych dramatów w średniowiecznej otoczce. Dobrze napisana, solidnie zrealizowana i zaskakująco stonowana w eksponowaniu kobiecych piersi stanowi solidną odmianę względem konkurencji, w której historię ograniczono do krwawych łaźni na przemian z orgiami.

Choć to bardzo klasyczna opowieść o władzy, odwadze i miłości, to na pewno nie można jej zarzucić uciekania w banał. Historia skupia się na Uhtredzie, z pochodzenia Angliku, lecz za młodu porwanym przez Duńczyków, przez nich wychowanym i przesiąkniętym nordycką kulturą. Wątek poszukiwania własnej tożsamości przez bohatera stanowi tu dużą część fabuły i działa całkiem nieźle, zwłaszcza, że grający główną rolę Alexander Dreymon odznacza się niezbędną w tej sytuacji ekranową charyzmą i tworzy wielowymiarową kreację. Jego Uhtred jest człowiekiem pełnym wątpliwości, z każdej strony otoczonym przez zdrajców. Nie wie, czy może ufać ludziom, z którymi niedawno spał pod jednym dachem. Jednocześnie te same rozterki dotyczą jego osoby. Rozdarty między dwa wrogie obozy staje się swego rodzaju człowiekiem znikąd, nie akceptowanym w pełni ani przez jednych, ani drugich.

Indywidualna historia gładko przenika się z tą znacznie większą i nie mija wiele czasu, a Uhtred odnajduje się w samym środku walki o panowanie nad Wyspami Brytyjskimi. A tam, jak to zwykle bywa - spiski, knowania, morderstwa i cała ta polityczna zawierucha. Ważne jednak, że serial nie miesza nadmiernie wątkami, wszystko układając w zgrabną historię, której śledzenie nie przysparza żadnych trudności. Co więcej, w te polityczno-osobowościowe rozterki udaje się jeszcze zgrabnie wpleść wątek miłosny i nadal zachować spójność opowieści. Niby podstawowa rzecz, a jakoś niewielu to potrafi.

Dobrze skonstruowane postaci umieszczone w prostym i wciągającym scenariuszu, do tego garść efektownych scen i mamy serial, który zapewni kilka godzin rozrywki na wysokim poziomie. A jeśli czekacie z niecierpliwością na nowy sezon "Wikingów", to jest rzecz wręcz stworzona dla Was.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12