A oto tegoroczne nominacje do nagród krytyków

"Fargo" (Fot. FX)

"Fargo" (Fot. FX)

Critics' Choice Awards to dla mnie nagrody dużo ciekawsze i lepiej odzwierciedlające telewizyjną rzeczywistość niż Złote Globy czy Emmy. W tym roku nominacjami obsypane zostały takie seriale, jak "Rectify", "Pozostawieni", "Fargo", "Transparent", "You're the Worst", "Mr. Robot" czy "UnReal".

Ogłoszone zostały nominacje do nagród amerykańskich krytyków telewizyjnych i choć nie wszystko mnie tutaj zadowala, to jednak wydaje mi się, że są to nagrody bliższe rzeczywistości niż jakiekolwiek inne. Na tegorocznej liście jest bardzo dużo nowych seriali - w tym takie niespodzianki jak "UnReal" czy "The Grinder" - doceniono też "Pozostawionych", "Penny Dreadful" czy "You're the Worst".

Może nieco dziwić brak finałowego sezonu "Mad Men", premierowego "Better Call Saul" czy bardzo chwalonego 3. sezonu "The Americans" - ale niestety te seriale nie miały tym razem szansy na nagrody, ponieważ zmieniono procedury. Na liście nominowanych są tylko i wyłącznie te produkcje, które były emitowane pomiędzy 1 czerwca a 31 grudnia 2015. "Penny Dreadful" dało radę się załapać, "Mad Men" już niestety nie.

Nie ma sprawiedliwości na świecie, ale nawet pomimo pewnych braków, to jest bardzo ciekawa lista. Najwięcej nominacji dostało "Fargo" (osiem), zaraz za nim są "Pozostawieni" i "Transparent" (po sześć). Nagrody zostaną wręczone 17 stycznia.

Najlepszy serial dramatyczny
"Empire"
"Mr. Robot"
"Penny Dreadful"
"Rectify"
"The Knick"
"The Leftovers"
"UnReal"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Hugh Dancy – "Hannibal"
Rami Malek – "Mr. Robot"
Clive Owen – "The Knick"
Liev Schreiber – "Ray Donovan"
Justin Theroux – "The Leftovers"
Aden Young – "Rectify"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Shiri Appleby – "UnReal"
Carrie Coon – "The Leftovers"
Viola Davis – "How to Get Away With Murder"
Eva Green – "Penny Dreadful"
Taraji P. Henson – "Empire"
Krysten Ritter – "Jessica Jones"

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym
Clayne Crawford – "Rectify"
Christopher Eccleston – "The Leftovers"
Andre Holland – "The Knick"
Jonathan Jackson – "Nashville"
Rufus Sewell – "The Man in the High Castle"
Christian Slater – "Mr. Robot"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym
Ann Dowd – "The Leftovers"
Regina King – "The Leftovers"
Helen McCrory – "Penny Dreadful"
Hayden Panettiere – "Nashville"
Maura Tierney – "The Affair"
Constance Zimmer – "UnReal"

Najlepszy aktor/aktorka gościnny/-a w serialu dramatycznym
Richard Armitage – "Hannibal"
Justin Kirk – "Manhattan"
Patti LuPone – "Penny Dreadful"
Margo Martindale – "The Good Wife"
Marisa Tomei – "Empire"
B.D. Wong – "Mr. Robot"

Najlepszy serial komediowy
"Black-ish"
"Catastrophe"
"Jane the Virgin"
"Master of None"
"The Last Man on Earth"
"Transparent"
"You're the Worst"

Najlepszy aktor w serialu komediowym
Anthony Anderson – "Black-ish"
Aziz Ansari – "Master of None"
Will Forte – "The Last Man on Earth"
Randall Park – "Fresh Off the Boat"
Fred Savage – "The Grinder"
Jeffrey Tambor – "Transparent"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym
Rachel Bloom — "Crazy Ex-Girlfriend"
Aya Cash — "You’re the Worst"
Wendi McLendon-Covey — "The Goldbergs"
Gina Rodriguez — "Jane the Virgin"
Tracee Ellis Ross — "Black-ish"
Constance Wu — "Fresh Off the Boat"

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym
Andre Braugher – "Brooklyn Nine-Nine"
Jaime Camil – "Jane the Virgin"
Jay Duplass – "Transparent"
Neil Flynn – "The Middle"
Keegan-Michael Key – "Playing House"
Mel Rodriguez – "Getting On"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym
Mayim Bialik – "The Big Bang Theory"
Kether Donohue – "You’re the Worst"
Allison Janney – "Mom"
Judith Light – "Transparent"
Niecy Nash – "Getting On"
Eden Sher – "The Middle"

Najlepszy aktor/aktorka gościnny/-a w serialu komediowym
Ellen Burstyn – "Mom"
Anjelica Huston – "Transparent"
Cherry Jones – "Transparent"
Jenifer Lewis – "Black-ish"
Timothy Olyphant — "The Grinder"
John Slattery – "Wet Hot American Summer"

Najlepszy film TV lub serial limitowany
"Childhood's End"
"Fargo"
"Luther"
"Saints & Strangers"
"Show Me a Hero"
"The Wiz Live!"

Najlepszy aktor w filmie TV lub serialu limitowanym
Wes Bentley — "American Crime Story: Hotel"
Martin Clunes — "Arthur & George"
Idris Elba — "Luther"
Oscar Isaac — "Show Me a Hero"
Vincent Kartheiser — "Saints & Strangers"
Patrick Wilson — "Fargo"

Najlepsza aktorka w filmie TV lub serialu limitowanym
Kathy Bates – "American Horror Story: Hotel"
Kirsten Dunst – "Fargo"
Sarah Hay – "Flesh and Bone"
Alyvia Alyn Lind – "Dolly Parton’s Coat of Many Colors"
Rachel McAdams – "True Detective"
Shanice Williams – "The Wiz Live!"

Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie TV lub serialu limitowanym
David Alan Grier – "The Wiz Live!"
Ne-Yo – "The Wiz Live!"
Nick Offerman – "Fargo"
Jesse Plemons – "Fargo"
Raoul Trujillo – "Saints & Strangers"
Bokeem Woodbine – "Fargo"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie TV lub serialu limitowanym
Mary J. Blige – "The Wiz Live!"
Laura Haddock – "Luther"
Cristin Milioti – "Fargo"
Sarah Paulson – "American Horror Story: Hotel"
Winona Ryder – "Show Me a Hero"
Jean Smart – "Fargo"

Najlepszy serial animowany
"Bob's Burgers"
"BoJack Horseman"
"South Park"
"Star Wars Rebels"
"The Simpsons"