10 najczęściej ściąganych seriali 2015 roku

"Gra o tron" (Fot. HBO)

"Gra o tron" (Fot. HBO)

Jako najpopularniejszy serial wśród piratów "Gra o tron" oczywiście jest nie do pobicia. Ale na tegorocznej liście serwisu TorrentFreak można także znaleźć kilka ciekawych nowości.

TorrentFreak opublikował tegoroczną edycję listy seriali najczęściej ściąganych z torrentów. Choć nie jest to pełny obraz piractwa, dobrze widać, jakie są trendy. Ten główny trend nie zmienia się od lat - piraci uwielbiają "Grę o tron", którą legalnie można oglądać tylko po zapłaceniu za dostęp czy to do kablówki, czy HBO GO.

Ale seriale telewizji kablowej nie są jedynymi, jakie można znaleźć na tej liście. Wciąż mocno trzyma się choćby "The Big Bang Theory". A oto pełna pierwsza dziesiątka, wraz z liczbą pobrań z torrentów oraz średnią oglądalnością w Stanach Zjednoczonych.

10. "Suits". Średnio każdy odcinek serialu o prawnikach w garniturach był pobierany przez 2,6 mln internautów. Oglądalność w USA Network jest niższa - 2,38 mln.

9. "Czarna lista". Serial NBC - telewizji ogólnodostępnej - który nie jest już tak popularny jak na początku, ale którego oglądalność wciąż wynosi ponad 10 mln na odcinek. A dokładniej - 10,1 mln. Tymczasem średnia liczba pobrań to 2,9 mln.

8. "Supergirl". Podobna sytuacja - w telewizji serial ogląda średnio 12,96 mln widzów, tymczasem z sieci pobierają go "tylko" 3 mln osób.

7. "Wikingowie". Serial z kablówki, który może pochwalić się naprawdę dobrą oglądalnością - ponad 5 mln. Liczba pobrań to średnio 3,3 mln.

6. "Mr. Robot". Jeden z największych hitów tego roku, ale bardziej to widać po popularności w internecie niż oglądalności w TV. Średnia oglądalność "Mr. Robot" jest dość słaba - zaledwie 1,75 mln. Tymczasem z sieci pobierało serial co tydzień 3,5 mln osób.

5. "Flash". Jak na CW "Flash" ma bardzo dobrą oglądalność, która wynosi 4 mln. Liczba pobrań z torrentów jest nieco niższa - 3,6 mln.

4. "Arrow". A tutaj wyszło prawie po równo. Średnia oglądalność w CW to 3,92 mln, zaś średnia liczba pobrań to 3,9 mln.

3. "The Big Bang Theory". O żadnej równości nie ma mowy w przypadku nerdów z CBS. Ich przygody w telewizji ogląda co tydzień 18,3 mln Amerykanów. Liczba ściągnięć - 4,4 mln - już nie robi takiego wrażenia.

2. "The Walking Dead". Ścisła czołówka należy do kablówek. Zombiaki w telewizji ogląda aż 15,78 mln osób - mimo że mówimy o płatnym kanale! - a z torrentów ściąga je 6,9 mln.

1. "Gra o tron". Zwycięzca od lat jest ten sam. Oglądalność "Gry o tron" w TV co prawda z sezonu na sezon rośnie - w tym sezonie to już było 8,11 mln na odcinek - ale piractwo rośnie jeszcze szybciej. W tym roku każdy odcinek pobierało średnio 14,4 mln internautów. To absolutny rekord nie tylko tego roku, ale i wszech czasów. Ciekawe, co sądzi o tym prezes HBO Michael Lombardo, który swego czasu powtarzał, że dla niego piractwo to swego rodzaju komplement.