15 moich ulubionych serialowych antybohaterów

"Breaking Bad" (Fot. AMC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Frank Underwood (Kevin Spacey) - "House of Cards"


Nasz ulubiony serialowy polityk powrócił w piątek w nowym sezonie "House of Cards" i serial znów przypomina wojnę totalną, a Franka boją się wszyscy z wyjątkiem jego żony. Fenomen Franka Underwooda najbardziej mnie zaskakuje, kiedy mamy na Serialowej konkursy związane czy to z produkcją Netfliksa, czy z książkami sir Michaela Dobbsa, a ja czytam Wasze odpowiedzi. Słowo daję, z co drugiego maila dowiaduję się, że Polsce przydałby się taki polityk jak Underwood - silny, stanowczy, bezkompromisowy. I za nic nie mogę tego pojąć - naprawdę byście chcieli, żeby naszym krajem rządził nie dość że facet przeżarty pragnieniem władzy absolutnej, to jeszcze morderca!?

Takie maile pokazują dobrze, jak wielki jest magnetyzm tej postaci, na który zresztą sama też nie jestem odporna. Choć nigdy w życiu nie posunęłabym się do stwierdzenia, że ktoś taki powinien rządzić Polską - nawet jeśli pominąć kwestie moralne, nie wychodzi nic dobrego, bo pomysły Underwooda w stylu programu America Works, to populistyczny koszmarek, którego Kaczyński by się nie powstydził - to łapię się na tym, że mimowolnie temu człowiekowi kibicuję.

To z pewnością postać bardzo kontrowersyjna, skomplikowana i mająca w sobie dużo czystego złego, ale też atrakcyjna i pociągająca. Franka uwielbiamy za to, że jest mistrzem politycznych gierek, któremu żaden przeciwnik nie jest straszny. Uwielbiamy go za skuteczność, za to, że bez trudu zdobywa kolejne szczyty i rozgrywa wszystkich jak dzieci. A poza tym on nam się przecież zwierza, mówi, co myśli, patrząc nam prosto w oczy. Tak, tak, łamanie czwartej ściany jest ważne i ma duży wpływ na to, jak odbieramy postać. Kiedy Frank wtajemnicza nas w swoje plany, czujemy się niemalże jego wspólnikami.

Netflix bardzo sprytnie nas w to wszystko wciągnął, a główny bohater "House of Cards" - równie fascynujący w wersji amerykańskiej, jak i brytyjskiej - stał się jednym z najpopularniejszych symboli współczesnej popkultury. Nie mimo swoich oczywistych wad charakteru, a właśnie dzięki nim.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
REKLAMA