Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

10. "American Crime" (spadek z 4. miejsca)


Marta Wawrzyn: "American Crime" zaliczyło spadek nie dlatego, że stało się pod koniec słabsze, po prostu w marcu konkurencja była dużo większa niż w styczniu i lutym. Ale 2. sezon był świetny, jeszcze lepszy niż pierwszy, a to, jak się zakończył, świadczy o dojrzałości całej opowieści. Nie musimy dokładnie wiedzieć, co się stało z tymi bohaterami, wystarczy, że poznaliśmy nieźle kolejne bolączki amerykańskiego społeczeństwa - dalekiego od wciskanego ludziom kitu, znaczy ideałów.

Współczesna Ameryka to i rasizm, i podziały finansowe, i brak akceptacji dla mniejszości, i elitaryzm tam, gdzie go być nie powinno - mam tu na myśli przede wszystkim system edukacji, faworyzujący nie najlepszych, a tych, których stać. I bardzo dobrze było to widać w 2. sezonie serialu, który pewnie niestety już nie powróci, bo publika ABC wyraźnie nie była na niego gotowa.

Choć społecznego wymiaru "American Crime" nie da się nie dostrzec - to serial, który ma ambicje, by mówić mocną prawdę, edukując przy okazji widzów - przede wszystkim warto zauważyć, jak świetnie było to napisane i zagrane. Historie bohaterów zamieszanych w gwałt, który być może wcale nie był gwałtem, były idealnie ze sobą posplatane i znalazły dokładnie taki koniec, jaki znaleźć powinny były. A obsada aktorska - Lili Taylor, Felicity Huffman, Timothy Hutton, Connor Jessup - zasługuje na wszystkie nagrody tego świata (choć oczywiście ich nie dostanie, bo sprzątnie je "American Crime Story", o co też trudno mieć pretensje).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA