Hity tygodnia: "The Americans", "Supernatural", "Penny Dreadful", "Peaky Blinders", "Żona idealna"

1 2 3 4 5 6

"Penny Dreadful" - sezon 3, odcinek 1 ("The Day Tennyson Died")

"Penny Dreadful" (Fot. Showtime)

"Penny Dreadful" (Fot. Showtime)


Marta Wawrzyn: Najbardziej stylowy telewizyjny horror powrócił odcinkiem, który zachwycał na bardzo wielu płaszczyznach. Przede wszystkim zgrabnie wprowadzono nas w nowy rozdział tej coraz bardziej skomplikowanej, dziejącej się już na więcej niż jednym kontynencie historii. Vanessę odnaleźliśmy w Londynie, w brudnym, zakurzonym domu, sir Malcolm z Afryki za chwilę przeniesie się do Nowego Meksyku, po którym już wożą Ethana Chandlera, z kolei John Clare rozpoczął trudną podróż do domu przez arktyczne śniegi.

Wszystko zgrało się ze sobą znakomicie i wszystko wyglądało doskonale, nawet te fragmenty, które wydawały się być żywcem wyjęte z westernu. Ale centrum serialowego świata oczywiście był wiktoriański Londyn, który akurat opłakiwał poetę i w którym Vanessa wracała do życia, a pewien swój udział w tym miała nowa bohaterka, terapeutka grana przez Patti LuPone. Intrygujące wejście miał dr Jekyll, ale wszystkich i tak przebił pewien gość z Transylwanii, który oznajmił swoje przybycie na końcu odcinka.

A wszystko to działo się w odcinku, który wyglądał jak poezja przeniesiona na mały ekran. Dbałość o stronę wizualną i niespieszne, elokwentne rozmowy, prowadzone literackim językiem, zawsze były i wciąż pozostają najmocniejszą stroną "Penny Dreadful". Nowy rozdział historii na razie zaledwie zarysowano, ale jeśli potencjał nowych postaci zostanie w pełni wykorzystany, mamy szansę na najlepszy sezon.

1 2 3 4 5 6