Hity sezonu 2015/'16 - najlepsze seriale dramatyczne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

"American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona"

"American Crime Story" (Fot. FX)

"American Crime Story" (Fot. FX)


Mateusz Piesowicz: Serial udowadniający, że nawet historię, którą znają wszyscy, można opowiedzieć w taki sposób, by nikt nie mógł oderwać wzroku od ekranu. Proces O.J. Simpsona (Cuba Gooding Jr.), byłego futbolisty, celebryty i amerykańskiej ikony, oskarżonego o zabójstwo byłej żony i jej partnera, rozgrzał do czerwoności całe Stany Zjednoczone i na zawsze zmienił postrzeganie tamtejszego społeczeństwa i jego wpływu na wymiar sprawiedliwości. Serial Ryana Murphy'ego opowiada te wydarzenia jeszcze raz, skupiając się na towarzyszących im emocjach i tych, którzy często pozostawali na drugim planie.

Dzięki temu "American Crime Story" daleko jest do suchego odtworzenia faktów. Owszem, są one bardzo istotne i to wokół nich kręci się fabuła, ale napędzają ją jednak pełnokrwiste postaci, których w serialu nie brakuje. Stojący po przeciwnych stronach barykady prawnicy stworzyli bowiem show nie tylko na sali sądowej, ale również poza nią, gdzie musieli zmagać się z gotującym się społeczeństwem i jego umiejętnie podsycanymi nastrojami. Sam proces zszedł na drugi plan wobec towarzyszącej mu otoczki i starcia uprzywilejowanej białej Ameryki z pokrzywdzonym czarnym marginesem.

Serial Murphy'ego w znakomity sposób przedstawił te wydarzenia, umieszczając w samym ich środku gromadę fantastycznych bohaterów, na czele z prokurator Marcią Clark (Sarah Paulson) czy członkami Simpsonowego dream teamu. Ich zaangażowanie w sprawę wykraczało daleko poza salę sądową i pozwoliło nam przyjrzeć się jej kulisom i ukrytym za oficjalnymi sprawozdaniami emocjom, których tutaj nie brakowało. Choć doskonale wiedzieliśmy, jak to się skończy, trudno było utrzymać je na wodzy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
REKLAMA