Koniec "Penny Dreadful"! Nie będzie 4. sezonu

"Penny Dreadful" (Fot. Showtime)

"Penny Dreadful" (Fot. Showtime)

Twórca serialu i szef telewizji Showtime tłumaczą, czemu to już koniec "Penny Dreadful". Uwaga, nie czytajcie tego, jeśli nie chcecie natknąć się na ogromny spoiler z finału serialu!

"Penny Dreadful" w 3. sezonie zamykało kolejne wątki, jak gdyby zbliżało się do końca - i rzeczywiście. Dwa ostatnie odcinki zakończyły całą historię i pozostawiły fanów w rozpaczy, bo...

UWAGA, SPOILER JEST NAPRAWDĘ OGROMNY!

...nie tylko skasowano serial, ale też zabito na do widzenia główną bohaterkę. "Penny Dreadful" miało fatalną oglądalność, ale zarówno twórca serialu John Logan, jak i szef telewizji Showtime David Nevins mówią w wywiadzie dla TVLine, że nie o to wcale chodziło. Decyzja o zamknięciu całej historii po trzech sezonach została podjęta wspólnie, po tym jak Logan oznajmił, że chciałby na koniec 3. sezonu uśmiercić Vanessę Ives. Oto, co twórca "Penny Dreadful" mówi na ten temat:

Decyzja została podjęta jakiś czas temu. Dla mnie serial zawsze był przede wszystkim o Vanessie i jej zmaganiach z wiarą. Wiedziałem, że prędzej czy później dojdziemy do takiego momentu, kiedy ona albo zaakceptuje swojego Boga, albo go odrzuci. W połowie 2. sezonu - czyli dwa lata temu - kiedy planowałem 3. sezon, zdałem sobie sprawę, dokąd to zmierza. Ona będzie mieć taki moment i jedyny sposób, żeby on był naprawdę ważny, to zrobienie tego w momencie jej śmierci. Zacząłem więc planować 3. sezon, myśląc o wszystkich postaciach i o tym jak je poprowadzić w taki sposób, by wyglądało to jak pasująca konkluzja. (...) Czułem, że to godne, perfekcyjne zakończenie jej historii i tym samym historii wszystkich postaci.

David Nevins dodaje z kolei, że kiedy Logan postanowił uśmiercić Vanessę, on zaczął się zastanawiać, czy serial bez niej istnieje. Doszedł do wniosku, że nie, i tak oto została podjęta decyzja o zakończeniu "Penny Dreadful". Czemu w takim razie nie promowano 3. sezonu jako ostatniego? Wydawało mu się to niewłaściwe, nie w duchu "Penny Dreadful".

Oba finałowe odcinki, które zostały wyemitowane w niedzielę, będziemy jeszcze recenzować. A tymczasem żegnamy się z "Penny Dreadful" - kolejnym świetnym serialem, który mógłby mieć jeszcze kilka sezonów, gdyby tylko publiczność chciała go oglądać.

REKLAMA