13 kultowych seriali, które chcielibyśmy zobaczyć na polskim Netfliksie

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Buffy: Postrach wampirów"

"Buffy: Postrach wampirów" (Fot. The WB)

"Buffy: Postrach wampirów" (Fot. The WB)


Gdy Joss Whedon miał 33 lata (a był rok 1997), zapewne nie spodziewał się, że za kilkanaście lat będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów i producentów filmowych i telewizyjnych na świecie. Nie przypuszczał też, że przyjdzie mu dane stanąć za kamerą w superprodukcji "Avengers". A jednak. Los był dla niego łaskawy, a pomocna okazała się dla niego postać Buffy Summers. Świetnie napisana przez Whedona bohaterka, w którą wcieliła się Sarah Michelle Gellar wyznaczyła masę trendów w telewizji, na których twórcy wzorują się do dzisiaj. Młodsi czytelnicy pewnie nawet nie wiedzą, kim jest Buffy i dlaczego w latach 90. serial o wampirach (których dzisiaj jest przynajmniej o kilka za dużo!) odniósł aż taki sukces.

"Buffy: Postrach wampirów" to przede wszystkim produkcja bardzo dobrze napisana. Amerykańska Gildia Scenarzystów wyróżniła dziś już nieco zakurzone dzieło Jossa Whedona w rankingu "najlepiej napisanych seriali wszech czasów" - i trudno się temu dziwić. Produkcja ma do dziś gigantyczną liczbę fanów na całym świecie, a tzw. Buffyverse, czyli uniwersum serialu, jest ciągle rozszerzane o kanoniczne i niekanoniczne historie np. w formie komiksów.

"Buffy" to jednak potwierdzenie, że serial dla młodzieży z wątkami grozy nie zawsze musi być głupią wydmuszką (jak np. serialowy "Krzyk"). To produkcja poruszająca poważne problemy. Przykład? Byli tu homoseksualni bohaterowie, co jak na końcówkę lat 90. było rzeczą rzadko spotykaną w telewizji. Ale to też produkcja, której bohaterowie potrafili z siebie świetnie zakpić.
Netflix zdaje sobie sprawę, że jego główny cel to przyciąganie do siebie młodej widowni. Częściowo udaje się im to z takimi serialami jak "Pretty Little Liars", czy "Shadowhunters", ale kto wie, być może Buffy również zasługuje na szansę? Szczególnie że o tym serialu w Polsce od dawna nikt nie słyszał. [Marcin Rączka]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13