Co ujawnia zwiastun kolejnych odcinków 6. sezonu "American Horror Story"?

"American Horror Story" (Fot. FX)

Kiedy w serialu pojawi się Lady Gaga? Kim jest postać grana przez Kathy Bates? Na te pytania przynajmniej częściowo odpowiada zwiastun, wyemitowany tuż po 1. odcinku nowego sezonu "American Horror Story". Uwaga na spoilery!

Wczorajsza premiera nowego sezonu "American Horror Story" pozostawiła masę pytań związanych z nowym rozdziałem antologii Ryana Murphy’ego. Wciąż nie wiemy, czy formuła zaprezentowana w pierwszym odcinku obowiązywać będzie co tydzień i czy wszystkie 10 odcinków faktycznie opartych zostanie na tej samej historii i tych samych bohaterach. Niedługo po premierze telewizja FX opublikowała zwiastun kolejnego odcinka, który odpowiada na kilka podstawowych pytań.
Kilka historii w jednym sezonie?

Taka była moja pierwsza myśl po obejrzeniu premierowego odcinka 6. sezonu "AHS". Historia zaproponowana przez scenarzystów jest dość kameralna i nie widziałem w niej potencjału aż na 10 serialowych godzin. Podobnie spekulowano w USA, gdzie dziennikarze spodziewali się, że każdy odcinek będzie oparty na innej dokumentalnej historii. Pomysł ten wciąż jest realny (np. przy 5 historiach – każda po 2 odcinki), ale za tydzień na pewno obejrzymy kontynuację przygód Shelby, Matta i Lee. Co zresztą jest naturalną koleją rzeczy po dość szalonym cliffhangerze, jaki twórcy zaserwowali w ostatnich minutach pierwszego odcinka.

Przypominamy, że odcinek skończył się w momencie, gdy grana przez Sarę Pauslon Shelby uderza samochodem w stojącą na środku drogi tajemniczą postać (Kathy Bates). Chcąc odwieźć ranną kobietę do szpitala, Shelby postanawia odszukać ją w lesie i szybko traci orientację w terenie. Nagle trafia na miejsce obozu (prawdopodobnie) zaginionych kolonistów z Roanoke i staje oko w oko z bohaterem granym przez Wesa Bentleya, a także z gościem z mózgiem na wierzchu, który pada przed nią na kolana.

Duchy kolonistów walczą o swój dom?

Zwiastun wyemitowany po pierwszym odcinku sugeruje, że duchy kolonistów na czele z bohaterką graną przez Kathy Bates zawzięcie walczą o ochronę swojej kolonii, czyli domu, który Shelby i Matt wygrali podczas aukcji. Dzięki temu wiemy też, kim była osoba, która próbowała utopić Shelby (siwe włosy wydają się być wystarczającą podpowiedzią). Przez chwilę w zwiastunie pojawia się też Lady Gaga w roli jednej z kolonistek (z ciekawą dekoracją na głowie), oddanej swojej podopiecznej.

gaga-ahs

W zwiastunie słyszymy też, jak Shelby opowiada Mattowi o tajemniczych ludziach z pochodniami, którzy są czcicielami diabła i oddają ofiary w postaci ludzi (widać, jak ofierze oddawany jest człowiek z głową świni, który pojawił się w wideo oglądanym przez Shelby i Lee). Pojawia się też Denis O'Hare w roli tajemniczego mężczyzny, który nagrywa wideo opowiadające o "czymś przebywającym w lesie oraz w domu", co próbuje go zabić. Prawdopodobnie jest to ta sama osoba, której materiał wideo oglądały Shelby i Lee.

denisohareahs

W kolejnym odcinku pojawi się też córka Lee, Flora, nad którą bohaterka straciła prawa do opieki (o czym dowiedzieliśmy się w premierze). Według Ryana Murphy’ego dzieci mają odegrać w 6. sezonie ważną rolę i być może chodzi właśnie o Florę, która szybko wpadnie w tarapaty (o czym świadczy przeraźliwy krzyk Lee).

Shelby w centrum wydarzeń

Nie wiem na ile jest to przypadek, a na ile celowość twórców, ale łatwo zauważyć, że wszelkie "paranormalne" zjawiska w 6. sezonie "American Horror Story" dotykają tylko i wyłącznie postaci Shelby. Już na samym początku odcinka bohaterka bez problemów wybudziła swojego męża ze śpiączki, w stosunku do czego dość sceptycznie wypowiadał się lekarz. O ile jeszcze wtedy nie przywiązywałem do tego wagi, tak pod koniec odcinka jestem przekonany, że ta scena nie była przypadkowa.

To Shelby widziała duchy w mieszkaniu, to Shelby została podtapiana w wannie i w końcu – to Shelby była świadkiem deszczu z zębów, po którym kilka godzin później nie było ani śladu. W końcu – to Shelby jadąc samochodem potrąciła bohaterkę graną przez Kathy Bates. Wszystko co związane z duchami z zaginionej kolonii Roanoke jest jednocześnie częścią postaci granej przez Sarę Paulson (i Lily Rabe). Owszem – na kamerach zainstalowanych w okolicach posiadłości Matt widział ludzi z pochodniami, kroczącymi w kierunku domu, ale to żadne potwierdzenie. Gdy spoglądamy na zwiastun, nadal widzimy w nim sceny, gdzie duchy kolonistów w bezpośredni sposób oddziałują wyłącznie na Shelby.

ahs2

Jest nawet moment, w którym stojąca przy oknie Shelby pyta Matta: "do you see her?" (nie zdziwię się, gdy odpowiedź męża będzie przecząca). Chwilę później bohaterka odkrywa coś przerażającego pod prysznicem, a grana przez Lily Rabe bohaterka opowiada w tym momencie o walce, w której stawką jest dom. Na ile jednak poświęcenie bohaterów jest tego wszystkiego warte? Na początku trailera rzeczywisty Matt (Andre Holland) mówi: "I knew then, we had to leave". Dlaczego więc tego nie zrobili? Prawdopodobnie powodem jest wspomniana Flora, córka Lee, która zaginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Na koniec moją uwagę zwróciła jeszcze jedna scena. Shelby, Matt i Lee siedzą w salonie w towarzystwie tajemniczego, siwego jegomościa, a wokół nich rozłożone są świece. Czyżby bohaterowie wpadli na pomysł wynajęcia egzorcysty, który rozprawi się duchami kolonistów?

ahsrytuał

Chwilę później jesteśmy jednak świadkami sceny, w której bohaterka grana przez Kathy Bates zbija szybę w domu bohaterów i wchodzi się do środka, krzycząc, że jest to wyłącznie jej dom. Przerywa tym samym rytuał, którego zdjęcie możecie obejrzeć powyżej.

Najlepszy sezon "American Horror Story" od czasu "Asylum"?

Tajemnice przed premierą, domysły po premierze. Ryan Murphy doskonale wiedział, co robi, ukrywając przed widzami tegoroczną tożsamość "American Horror Story". Zarówno producenci, jak i aktorzy na temat nowego sezonu nie wypowiadali się w mediach i nie zmieniło się to również po czwartkowej premierze odcinka. Pytań przybywa, a historia przygotowana przez scenarzystów jest na tyle angażująca, że z niecierpliwością wyczekuję kolejnego odcinka.

Czy to oznacza, że kolejne sezony "AHS" (bo nie wątpię, że takowe powstaną) również tworzone będą w podobnym stylu, a o ich tematyce dowiadywać będziemy się dopiero w momencie premiery pierwszego odcinka?

REKLAMA