Nasz top 12: Najlepsze seriale historyczne

"Rzym" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Rzym", "Wikingowie", "Pacyfik", "Dynastia Tudorów" i co jeszcze? Zapraszamy Was na przegląd produkcji historycznych - od starożytności, przez czasy Borgiów i Tudorów, aż po II wojnę światową.

"Cesarstwo"

"Cesarstwo" (Fot. ABC)

"Cesarstwo" (Fot. ABC)


Zaczynamy od starożytności - czasów, gdy rzymskie cesarstwo rozciągało się na pół świata. To właśnie wtedy toczy się akcja "Cesarstwa", miniserialu ABC, którego pierwsze dwa odcinki w niedzielę 9 października o godz. 21:00 będziecie mogli zobaczyć na antenie CBS Europa. Choć to serial raczej nieznany, powinni na niego zwrócić uwagę wszyscy ci, którzy lubią produkcje historyczne. Jednym z reżyserów serialu jest Greg Yaitanes ("Banshee", "Quarry"), a w obsadzie możecie zobaczyć znanego m.in. z "Gotowych na wszystko" Jonathana Cake'a, Santiago Cabrerę z "Muszkieterów" czy młodą Emily Blunt wcielającą się tutaj w westalkę.

W "Cesarstwie" fakty historyczne potraktowano dość luźno, jednakże absolutnie nie należy traktować tego jako wady, w końcu wiele większych i bardziej znanych produkcji robiło tak już wcześniej, a dzięki temu scenarzyści mogą sobie pozwolić na większą swobodę. Tutaj mamy do czynienia ze schematem znanym choćby z "Gladiatora" – oto zwykły gladiator, Tyrannus (Cake), zostaje rzucony w samo centrum historycznej zawieruchy, gdy poprzysięga wierną służbę Juliuszowi Cezarowi na chwilę przed jego śmiercią.

Od tego momentu staje się opiekunem siostrzeńca Cezara, Oktawiana (Santiago Cabrera), i próbuje obronić go przed czyhającym zewsząd niebezpieczeństwem. A że Tyrannus włada mieczem jak mało kto w całym cesarstwie, można się spodziewać, że czeka go wiele walk, aby dotrzymać danego Cezarowi słowa. "Cesarstwo" od strony realizacyjnej prezentuje się naprawdę nieźle, dobrze wyglądają zarówno kostiumy, jak i scenografia. "Telewizyjność" tej produkcji nie bije po oczach, co jest tym większą zaletą, że mówimy o serialu, który swoją premierę miał w 2005 roku. Jeśli lubicie telewizyjne opowieści osadzone w czasach starożytnego Rzymu lub po prostu seriale z nutką historii w tle, koniecznie powinniście "Cesarstwo" sprawdzić. [Nikodem Pankowiak]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12