Nasz top 10: Najlepsze seriale historyczne

"Rzym" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

"Rzym", "Wikingowie", "Pacyfik", "Dynastia Tudorów" i co jeszcze? Zapraszamy was na przegląd produkcji historycznych - od starożytności, przez czasy Borgiów i Tudorów, aż po II wojnę światową.

"Spartakus"

W 2010 roku o niewielkiej, raczkującej dopiero telewizji Starz słyszało niewielu. Chyba nawet władze stacji nie spodziewały się, że przełomowym momentem, który rozsławi kablówkę na całym świecie będzie kombinacja brutalności, hektolitrów krwi wylewających się z ekranu i scen seksu, które z powodzeniem mogłyby ozdabiać filmy pornograficzne. Taki właśnie był "Spartakus". Serial przegięty do granic możliwości telewizji, a jednocześnie produkcja, która dzięki swojej nietypowej stylistyce zebrała grono wielu oddanych fanów.

Szkoda tylko, że scenarzyści nie do końca zdołali utrzymać ciężar całej historii. Po rewelacyjnym pierwszym sezonie, kolejne, już bez udziału zmarłego Andy'ego Whitefielda, okazały się sporym rozczarowaniem. W efekcie emisję produkcji zakończono w 2013 roku, zamykając historię w 39 odcinkach (razem z miniserialem "Bogowie areny").

"Spartakus" był serialem idealnym dla facetów. Skrojonym pod widza, którego nie interesuje wielowątkowa, wciągająca historia. Dużo ważniejsze są tu widowiskowe i niezwykle brutalne sceny walki, przeplatane wszelkiego rodzaju nagością i szczegółowo nakręconymi orgiami. Całość stylizowana była dość mocno na graficzną, wręcz komiksową przemoc, a twórcy wzorowali się m.in. na filmie "300" Zacka Snydera.

Uczciwie należy jednak zaznaczyć, że "Spartakus" w 1. sezonie nie był zbyt mocno związany z wydarzeniami historycznymi. Dużo ważniejsza była tutaj brutalność i okrutny los gladiatorów/niewolników. Dopiero w kolejnych sezonach twórcy usiłowali nieco mocniej zaakcentować wątki historyczne, co jednak nie do końca spotkało się z przychylnym odbiorem widzów. Do buntu niewolników doszło w ostatnim sezonie, ale w tym samym czasie formuła serialu zaczynała się wyczerpywać. W efekcie za "Spartakusem" nikt nie tęskni, ale jednocześnie produkcja stacji Starz na stałe zapisała się w historii współczesnej telewizji. Następców póki co nie widać. [Marcin Rączka]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA