12 wrześniowych nowości, które warto oglądać

Fot. NBC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

We wrześniu miało premierę ok. 30 nowych seriali. Wybraliśmy dwunastkę, na którą warto zwrócić uwagę - poczynając od netfliksowego "Luke'a Cage'a", a kończąc na kilku świetnych niszowych komediach czy zaskakującym "This Is Us" od NBC.

"Atlanta"


Jedna z najlepszych, a może w ogóle najlepsza wrześniowa premiera, która wcale się na taką nie zapowiadała. Zwiastuny wyglądały dość enigmatycznie, a i sama historia, która miała się koncentrować na początkach kariery lokalnego rapera i jego menedżera, nie wyglądała na szczególnie ekscytującą. Ot, kolejna opowieść w stylu "od zera do bohatera", dla odmiany osadzona w środowisku Afroamerykanów. Wystarczy zobaczyć jeden odcinek, by zobaczyć, że taki opis nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Bo "Atlanta" to serial, który trudno porównać do czegokolwiek innego. Łącząca w sobie elementy komediowe i całkiem poważne historia Earna Marksa (w tej roli twórca serialu Donald Glover) i jego kuzyna, rapera "Paper Boia" (Brian Tyree Henry), przełamuje proste schematy, pokazując rzeczywistość jednocześnie prawdziwą, jak i mocno surrealistyczną. Właściwie nie da się nawet jednoznacznie powiedzieć, o czym to jest. Serial FX skupia się na swoich bohaterach, ale ci są tak dalecy od stereotypów, jak to tylko możliwe. Zamiast prostej historii o drodze na szczyt dostajemy więc zmaganie się z trudami codzienności, próby znalezienia w niej własnego miejsca oraz niełatwe poszukiwanie perspektyw w dziwnej, wręcz nierealnej współczesności.

"Atlanta" jest jednak tylko pozornie mroczna. To kolejny serial, który pogrywa sobie z naszymi przyzwyczajeniami, przy okazji wyśmiewając absurdy rzeczywistości i popkultury (jest nawet tutejsza wersja Justina Biebera!), ale nigdy nie posuwając się tak daleko, byśmy uznali całość za totalną abstrakcję. Tutejsza historia snuje się dość wolno i w sobie tylko znanym kierunku, ale jej śledzenie wciąga coraz bardziej z każdym odcinkiem. Nie sądziłem, że tutejsze klimaty będą mogły mnie czymkolwiek przyciągnąć – uwielbiam się tak mylić. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA